24.08.2019 aktualizacja 25.08.2019

Rozpoczęły się obchody setnej rocznicy Powstania Sejneńskiego

Wystawa IPN „Powstanie Sejneńskie 1919” Wystawa IPN „Powstanie Sejneńskie 1919”

Odsłonięciem tablicy poświęconej pojednaniu polsko-litewskiemu oraz prezentacją wystawy białostockiego IPN o powstańcach z Okręgu Suwalskiego POW rozpoczęły się obchody 100. rocznicy Powstania Sejneńskiego.

Powstanie Sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy 100 lat temu dążyli do opanowania Sejn zajętych w sierpniu 1919 r. przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.

23 sierpnia 1919 roku o godz. 3.00 rozpoczęło się powstanie. O godz. 6.00 Polacy zdobyli miasto, ale 26 sierpnia z rana Litwini odbili je na kilka godzin. Powstańców wsparł 41 Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.

Obchody w Sejnach rozpoczęły się odsłonięciem tablicy poświęconej pojednaniu polsko-litewskiemu na placu przy bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Widnieje na niej napis w obu językach: "Pojednanie to wybór".

"Pojednanie to nie są słowa, pojednanie to codzienne czyny" – powiedział podczas uroczystości burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski. Dodał, że należy sprecyzować sposób pojednania obu narodów, które są obecnie i w NATO, i w Unii Europejskiej. "Na tablicy zostawiliśmy miejsce na jakiś symbol pojednania, tylko musimy go odnaleźć" – dodał Nowalski.

Przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce (WLwP) Jolanta Malinowska-Wiaktor powiedziała, że pojednanie jest niekończącym się procesem i zależy od naszych codziennych wyborów. "Każdy z nas musi samodzielnie dokonać wyboru tego, jak wydarzenia sprzed stu lat będą oddziaływać na jego codzienne życie, podejmowane decyzje, kontakty z sąsiadami, w domu, w pracy, w szkole, w kościele czy urzędzie" – powiedziała Malinowska-Wiaktor.

"Wyrażam nadzieję, że słowa wyryte na tej tablicy nie pozostaną tylko przypadkowym dekorum, lecz głęboko wpiszą się w nasze, Litwinów i Polaków, zwłaszcza mieszkańców Sejneńszczyzny, umysły i zapoczątkują żmudny, ale chwalebny proces polsko-litewskiego pojednania. Będzie on źródłem pokoju, wzajemnego zrozumienia, poszanowania oraz dobrobytu, jednym słowem spoiwem godnego współżycia obu naszych sąsiedzkich narodów" – dodała przewodnicząca WLwP.

W stulecie powstania oddział IPN w Białymstoku zaprezentował wystawę poświęconą powstańcom z Okręgu Suwalskiego POW, którzy stanęli wówczas przeciwko wojskom litewskim. W Ośrodku Kultury w Sejnach odbyła się też promocja książki prof. dr. hab. Wiesława Jana Wysockiego "Powstanie sejneńskie 1919".

Główne uroczystości setnej rocznicy Powstania Sejneńskiego rozpoczną się w niedzielę mszą św. w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. Potem wszyscy przejdą pod pomnik Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ joz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.