07.09.2018

Rozpoczyna się 53. edycja festiwalu Wratislavia Cantans

Sala koncertowa Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Fot. PAP/M. Kulczyński Sala koncertowa Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Fot. PAP/M. Kulczyński

Koncertową wersją opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego rozpocznie się w piątek we Wrocławiu 53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Podczas tegorocznej edycji zaplanowano 25 koncertów, z czego 14 odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska.

Wratislavia Cantans to największy i najbardziej prestiżowy festiwal muzyki poważnej na Dolnym Śląsku. Jego organizatorem jest Narodowe Forum Muzyki.

Tegoroczna edycja festiwalu, odbywająca się pod hasłem "Wyzwolenie", nawiązuje m.in. do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. "Chcemy pamiętać o tych, którzy wywalczyli tę niepodległość; pamiętamy również o wszystkich tych, którzy po pierwszej wojnie światowej wierzyli, że po trudnościach wojny powstanie nowy wspaniały świat" - mówił podczas konferencji inaugurującej festiwal dyrektor Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak. Jak mówił, hasło tegorocznej edycji festiwalu odnosi się także do tego, czym jest wolność w wymiarze społecznym i osobistym. Dodał też, że muzyka od zawsze była przestrzenią wolności.

Podczas inauguracji festiwalu publiczność wysłucha koncertowego wykonania "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Zdaniem dyrektora artystycznego festiwalu, to jedno z największych dzieł muzyki XX wieku. "Dopiero w ostatnim dwudziestoleciu wrócono do jego wystawiania i słusznie, bo to dzieło powinno zagościć ponownie w repertuarze" – mówił dyrektor artystyczny festiwalu, włoski dyrygent Giovanni Antonini.

W kolejnych dniach festiwalu publiczność wysłucha m.in. "Historii żołnierza" Igora Strawińskiego, "Ody do Napoleona" Arnolda Schoenberga, i "Sześciu bagatel" Antona Weberna.

Antonini zwrócił uwagę, że mocnym punktem festiwalu jest muzyka polska. W tym kontekście wymienił m.in. utwory sakralne Marcina Józefa Żebrowskiego, najbardziej znaczącego polskiego kompozytora XVIII wieku, które wykona Andrzej Kosendiak.

W programie znalazła się również opera Elżbiety Sikory o Marii Skłodowskiej-Curie. Jak mówił dyrektor NFM, tytułowa Madame Curie to wybitna postać, mająca poczucie niezależności w świecie pełnym ograniczeń, wyzwalająca się od stereotypów i ówczesnego rozumienia roli kobiety.

Z kolei włoska La Compagnia del Madrigale wykona dzieła z "Księgi VIII Madrygałów" Claudia Monteverdiego. W tym przypadku, jak mówił Antonini, mamy do czynienia z wyzwoleniem od reguł komponowania muzyki. "Monteverdi znał świetnie reguły kompozycji, ale zaczął te reguły łamać, za co był mocno atakowany przez krytyków, dzisiaj go za to doceniamy" – tłumaczył.

Narodowy Chór Ukrainy Dumka wykona utwory a cappella Henryka Mikołaja Góreckiego oraz ukraińską muzykę ludową i sakralną, a Collegium Musicale z Estonii - również obchodzącej w tym roku stulecie niepodległości - wraz z Orkiestrą Leopoldinum przedstawi polską i estońską muzykę współczesną.

Festiwal zakończy 16 września dzieło oratoryjne – "Messa da Requiem" Giuseppe Verdiego w wykonaniu sir Johna Eliota Gardinera. "Podczas koncertu usłyszymy oryginalne instrumenty z epoki"– dodał Antonini.

Łącznie podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się 25 koncertów. Scenerią dla nich będą sale koncertowe NFM oraz wnętrza wrocławskich kościołów. Podobnie jak w poprzednich edycjach Wratislavia Cantans część koncertów odbędzie się również w innych miastach Dolnego Śląska. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.