15.09.2023 aktualizacja 17.09.2023

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję wystawy Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Poduszka do odznaczeń Towarzystwa Powstańców i Wojaków im. gen. Józefa Hallera - Poznań Jeżyce zaprezentowana na „Wystawie jednego eksponatu” w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. 2021 r. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Poduszka do odznaczeń Towarzystwa Powstańców i Wojaków im. gen. Józefa Hallera - Poznań Jeżyce zaprezentowana na „Wystawie jednego eksponatu” w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. 2021 r. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Wyniki konkursu na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 ogłosiło w piątek Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Wygrała praca spółki Trias AVI z Warszawy.

"Wystawa stała jest jądrem muzeum, jego najważniejszą częścią. To właśnie od jej charakteru, treści i komunikatywności, będzie zależało powodzenie i popularność naszego nowego muzeum" – powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Od tego roku to wielkopolski samorząd jest organizatorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

"Dzięki porozumieniu podpisanemu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego mamy zapewnione refinansowanie tej inwestycji w kwocie 220 mln zł. Jednak, niezależnie od tego, co się wydarzy, w naszym budżecie mamy zabezpieczone 376 mln na całość budowy. To z naszej strony gwarancja, że muzeum na pewno powstanie" – podkreślił marszałek.

Do konkursu złożone zostały trzy prace, których autorzy na wcześniejszym etapie postępowania musieli wykazać się m.in. posiadaniem w zespole osób z doświadczeniem w projektowaniu innych dużych wystaw stałych. W złożonych pracach zaprezentowano ogólną koncepcję przyszłej ekspozycji stałej i uszczegółowione fragmenty wybranych elementów scenariusza.

"Sąd konkursowy nie miał łatwego zadania, musiał dokonać wyboru spośród propozycji zgłoszonych przez firmy o bardzo dużym, porównywalnym doświadczeniu. Zwycięska koncepcja jest najbliższa naszym oczekiwaniom, jej autorzy najlepiej wczytali się w historię zwycięskiego powstania, zachowali zdrową równowagę pomiędzy nowoczesnymi urządzeniami multimedialnymi a artefaktami, które są istotą każdego szanującego się muzeum" – powiedział dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki.

Przewodniczący sądu konkursowego Robert Supeł podkreślił bardzo wysoki i wyrównany poziom konkursu.

"Właściwie niemal jednomyślnie uszeregowaliśmy te prace na podium; nie mieliśmy wątpliwości, która praca powinna zająć pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Te 20 czy prawie 30 lat temu w muzealnictwie polskim myśmy zaczęli budować muzea narracyjne od muzeów zwycięstw moralnych, a nie militarnych czy dyplomatycznych. To muzeum przywraca właściwe proporcje: powstanie wielkopolskie było zwycięstwem militarnym i dyplomatycznym majstersztykiem" – powiedział.

W uzasadnieniu I nagrody sąd konkursowy podkreślił, że wyróżniona praca jest w najwyższym stopniu zgodna z wytycznymi zawartymi w scenariuszu wystawy stałej, wytycznymi narracyjnymi oraz założeniami programowymi do scenariusza.

"Wyraźnie wyeksponowany jest w niej element współdziałania i społecznego zaangażowania niezbędnego do sukcesu w pracy i w walce. Praca wyróżnia się przejrzystością przyjętych rozwiązań wystawienniczych, zasadnością ich doboru przy prezentacji kluczowych wydarzeń historycznych, czytelnością rozwiązań graficznych, właściwym podejściem do roli i sposobu wyeksponowania muzealiów oraz powściągliwością, która skutkuje między innymi umiarkowaniem w wykorzystaniu multimediów, które nie wychodzą na plan pierwszy przed pozostałe rozwiązania wystawiennicze" - stwierdzono w uzasadnieniu.

Szczegółowy projekt wystawy powstać ma w ciągu roku. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości poinformowało w piątek, że konieczne jest sprecyzowanie koncepcji w zakresie rozwiązań scenograficznych, multimedialnych, sposobu eksponowania muzealiów i przygotowania tekstów.

Po zakończeniu prac projektowych wybrany zostanie generalny wykonawca wystawy stałej. Szacowane koszty jej wykonania to 65 mln zł. Spółka Trias AVI będzie pełniła nadzór autorski.

"Projektowanie wystawy stałej, a potem jej realizacja to jeden z dwóch głównych procesów tworzenia nowego muzeum. Drugim kluczowym elementem jest oczywiście sama budowa obiektu. Równolegle z toczącymi się pracami projektowymi muzeum prowadzi obecnie przetarg na wybór generalnego wykonawcy budynków. Zainteresowanie wykazują największe firmy z rynku budowlanego" – podało w piątek WMN.

Szacowany budżet całej inwestycji, czyli robót budowlanych i realizacji wystawy to przeszło 375 mln zł. Został on zabezpieczony staraniem organizatora – Samorządu Województwa Wielkopolskiego i współorganizatora – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na realizację inwestycji ministerstwo, począwszy od 2023 roku, zobowiązuje się przekazać 222 mln zł. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekazuje 148 mln zł.

Wcześniej na prace projektowe Miasto Poznań wydało ponad 5 mln zł. Na budżet inwestycji składają się również środki z Programu Infrastruktura Kultury – dotacji udzielonych przez MKiDN na lata 2020–2021 oraz 2023-2024 – łącznie ponad 1,7 mln zł.

Nowy gmach muzeum wraz z wystawą stałą o powierzchni 3 tys. m kw. zostanie wybudowany w historycznym sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu, gdzie spoczywają m.in. prochy generała Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Wystawa stała i całe nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, zgodnie z harmonogramem mają być gotowe do grudnia 2026 roku. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.