15.06.2020 aktualizacja 25.06.2020

Ruszył blog „Polacy 1920” - jak wyglądało życie naszych przodków sto lat temu

Źródło: blog „Polacy 1920” Źródło: blog „Polacy 1920”

Archiwalne zdjęcia, wycinki z prasy oraz wywiady i teksty o tym, jak wyglądało życie Polaków sto lat temu, można znaleźć w blogu Polacy1920.pl. Choć powstał on z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, wydarzenia wojenne to tylko pretekst do opowieści o codzienności naszych przodków.

Redakcję bloga tworzy zespół Fundacji Instytut Łukasiewicza w Krakowie, a wsparcia finansowego udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Narodowe Centrum Kultury i program "Kultura w sieci".

"Pomysł zrodził się z naszej prywatnej pasji do przeglądania przedwojennej prasy. Te zasoby są zdigitalizowane i udostępnianie przez Bibliotekę Narodową i biblioteki regionalne. Lektura artykułów sprzed 100 lat uświadomiła nam, że to, co przeżywamy dzisiaj, przeżywali – choć w innym stopniu – ludzie sto lat temu. Wtedy też kobiety mierzyły się z problemami nadwagi, łupieżu, przebarwień skóry, single szukały swoich drugich połówek, a miłośnicy kina zastanawiali się, jaki wybrać film. W prasie roiło się od plotek, bogata była także kronika kryminalna, w której podawano pełne personalia przestępców. Natchnęło nas to, że jak pisał Cyprian Kamil Norwid +Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej+" – powiedziała PAP Magdalena Stokłosa z zespołu tworzącego bloga.

Podkreśliła, że blog powstał z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej, ale czytelnicy nie znajdą w nim relacji z frontu. Działania wojenne są tylko tłem do pokazania codziennego życia: społecznego i kulturalnego.

"Chcemy pokazać, że mimo toczącego się konfliktu ludzie próbowali ocalić dla siebie normalność. To, że część z nich była zaangażowana w walkę, nie znaczyło, że życie przestało się toczyć. Możemy to porównać do dzisiejszej pandemii koronawirusa, niepokojów i lęków, jakie ludzie przeżywają, a jednocześnie próbują w tej rzeczywistości funkcjonować" – dodała Stokłosa.

Pod adresem polacy1920.pl można znaleźć informacje, o czym pisała prasa dokładnie sto lat temu. Np. 15 czerwca w jednej z gazet zachęcano do korzystania z solanek inowrocławskich, na fali namawiania Polaków, by wspierali rodzimą gospodarkę i wypoczywali w kraju. Teksty z przedwojennej prasy przypominają codziennie Magdalena Stokłosa i Aleksandra Wójcik.

Czytelnicy będą mogli także przeczytać wywiady z historykami, literaturoznawcami, znawcami mody, medycyny, wojskowości, sportu i edukacji.

Blog będzie tworzony do końca października tego roku. (PAP)

autorka:Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.