08.06.2018

Ruszył wojskowy motocyklowy rajd pamięci generała Maczka

II Wojskowy Rajd Motocyklowy Pamięci generała Stanisława Maczka. Fot. PAP/M. Kulczyński II Wojskowy Rajd Motocyklowy Pamięci generała Stanisława Maczka. Fot. PAP/M. Kulczyński

We Wrocławiu ruszył II Wojskowy Rajd Motocyklowy Pamięci generała Stanisława Maczka "Szlakiem bojowym 1 Dywizji Pancernej". Oficerowie Akademii Wojsk Lądowych i jednocześnie członkowie Mundurowego Bractwa Motocyklowego przejadą 4 tys. km w ciągu 8 dni.

Rzecznik Akademii Wojsk Lądowych major Marcin Jasnowski podkreślił, że organizowany w tym roku rajd ma na celu uświetnienie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i uczczenie 74. rocznicy lądowania w Normandii polskich żołnierzy I Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka.

"Chodzi też o złożenie hołdu żołnierzom I Dywizji Pancernej poległym podczas działań II wojny światowej, spoczywającym na cmentarzach francuskich, belgijskich i holenderskich w tym, odwiedzenie miejsca pochówku gen. Stanisława Maczka" - dodał rzecznik.

Uczestnicy rajdu w ciągu ośmiu dni pokonają 4 tys. km. Dotrą do normandzkiej plaży Omaha, na której polscy pancerniacy zaczynali szlak bojowy. Będą też w holenderskiej Bredzie, którą wyzwoliła dywizja gen. Maczka.

Rajd "Szlakiem bojowym I Dywizji Pancernej" jest drugą tego typu inicjatywą organizowaną przez zrzeszonych w klubie motorowym PTTK przy AWL członków "Mundurowego Bractwa Motocyklowego". Pierwszą był zeszłoroczny Rajd Pamięci Bohaterów Bitwy o Monte Cassino "Śladami gen. Andersa", organizowany przez wojskowe środowisko motocyklowe PTTK.

Tegoroczny rajd z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości patronatem honorowym objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

I Dywizja Pancerna została powołana rozkazem gen. Władysława Sikorskiego w 1942 r. w Szkocji. Razem z wojskami alianckimi przeszła szlak bojowy po lądowaniu w Normandii w 1944 r. M.in. w październiku 1944 wyzwoliła Bredę bez strat w ludności cywilnej, za co gen. Maczek stał się honorowym obywatelem tego miasta.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ krap/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.