01.11.2021

Ruszyły przygotowania do obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919 r. Źródło: Wikimedia Commons Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919 r. Źródło: Wikimedia Commons

W Poznaniu i Wielkopolsce trwają przygotowania do tegorocznego, obchodzonego po raz pierwszy święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W minionym tygodniu ustanowienie nowego, przypadającego 27 grudnia święta, jednogłośnie poparł Senat.

Święto, mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–19, będzie przypadać w rocznicę wybuchu powstania, jednego z nielicznych zwycięskich w polskiej historii.

W miniony czwartek za poparciem zgłoszonego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu oraz uchwalonej przez Sejm ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zagłosowało 99 senatorów - ustawa została przyjęta jednogłośnie.

Inicjatywa ustawodawcza prezydenta była odpowiedzią na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.

Jak powiedział PAP w imieniu inicjatorów ustanowienia nowego święta dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki, trwają intensywne przygotowania do tegorocznych obchodów – w związku ze spodziewanym ustanowieniem nowego święta państwowego mają mieć one szczególnie uroczysty charakter.

Główne obchody odbędą się w Poznaniu, ich organizatorem, podobnie jak w poprzednich latach, jest wielkopolski samorząd.

Jak powiedział PAP w imieniu inicjatorów ustanowienia nowego święta dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki, trwają intensywne przygotowania do tegorocznych obchodów – w związku ze spodziewanym ustanowieniem nowego święta państwowego mają mieć one szczególnie uroczysty charakter.

"Liczymy na obecność prezydenta Andrzeja Dudy na centralnych obchodach, które odbędą się 27 grudnia w Poznaniu. Jest już też zgoda, by tego dnia w Warszawie, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się specjalna iluminacja z naszą powstańczą chorągwią" – powiedział PAP Terlecki.

"Czekamy na decyzję prezydenta odnośnie tego, gdzie podpisze ustawę ustanawiającą nowe święto. Bardzo byśmy chcieli, by stało się to w Wielkopolsce, w jednym z ważnych dla powstania miejsc" – dodał.

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

"Wielkopolskie samorządy dbają o odpowiednią celebrację rocznic; uroczystości odbywają się wszędzie tam, gdzie są powstańcze groby, pomniki, miejsca pamięci. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski wychodzi z inicjatywą, by w tym roku samorządy w szczególny sposób pokazały, w jak radosny sposób świętują rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania – i fakt ustanowienia nowego święta państwowego" – powiedział Terlecki.

27 grudnia w Poznaniu, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, odbyć się ma koncert-widowisko "Wielkopolanie śpiewają Niepodległej", z udziałem gwiazd polskiej estrady. Wydarzenie ma być transmitowane na ogólnopolskiej antenie TVP.

W przeddzień rocznicowych obchodów, zgodnie z wieloletnią tradycją, odbędzie się inscenizacja przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Przyjazdowi historycznego pociągu na Dworzec Letni towarzyszył będzie koncert kolęd i pieśni patriotycznych.

27 grudnia w centrum miasta stworzone zostanie miasteczko powstańcze.

CZYTAJ TAKŻE

"W związku z tym, że na Starym Rynku trwa remont, na pl. Wolności będzie kończyło się Betlejem Poznańskie, my spotkamy się przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy ul. Ludgardy. Chcemy rozdawać flagi i przypinki powstańcze, będziemy śpiewać pieśni patriotyczne, zapłoną też race" – powiedział PAP Terlecki.

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości podkreślił, że to tylko część inicjatyw przygotowywanych przez różne podmioty i środowiska w związku z tegoroczną rocznicą i nowym świętem państwowym.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mmu/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.