Ruszyły zajęcia Akademii Niepodległości w Cieszynie
Wykład historyka dr. Lecha Krzyżanowskiego z Uniwersytetu Śląskiego poświęcony Józefowi Piłsudskiemu zainaugurował w poniedziałek zajęcia Akademii Niepodległości w Cieszynie – podał katowicki oddział IPN, który przygotował planowany do 2021 r. cykl wykładów.
Historyk podkreślił, że Józef Piłsudski niemal zawsze otwiera listę osób, które w decydujący sposób przyczyniły się do odzyskania niepodległości i powstania II RP. „Czy to oznacza, że zasługi Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego lub Ignacego Daszyńskiego dla odzyskania niepodległości są mniejsze? Na tak postawione pytanie odpowiedzieć się nie da. Za to można stwierdzić, że czynnikiem, który +wypromował+ Józefa Piłsudskiego na lidera ruchu niepodległościowego była posiadana przez niego charyzma” – zaznaczył.
Zdaniem historyka to ona była m.in. źródłem szacunku i poważania, jakim się cieszy do dziś, także w kręgu przeciwników politycznych.
„Kamieniami milowymi, w oparciu o które kształtował swą charyzmę, były zesłanie na Syberię w latach 1887-1892, działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej, tworzenie Legionów Polskich, sprawowanie funkcji Naczelnika Państwa, sposób prowadzenia wojny z bolszewikami, kształtowanie polskiej polityki zagranicznej aż do śmierci w 1935 r. Charyzmie nie zaszkodził ani przewrót majowy, ani Bereza Kartuska, choć stanowią one do dziś swoistą przestrogę przed groźbą autorytaryzmu” – uważa Lech Krzyżanowski.
Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN poinformowała, że Akademia Niepodległości to projekt obliczony na cztery najbliższe lata. „Pod jego auspicjami pracownicy Instytutu oraz reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX w., czasu I wojny, wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, jak i syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia” – powiedziała.
Kobylańska dodała, że każde spotkanie składało się będzie z dwóch wykładów: pierwszego o charakterze monograficznym oraz drugiego opartego na wątkach biograficznych. Podejmowana będzie też dyskusja. „Ważne jest, by każdorazowo pojawiło się konkretne przesłanie. Cykl został pomyślany bowiem nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny” – wspomniała.
W inauguracji uczestniczyli m.in. szef katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder oraz burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.
Wykłady Akademii Niepodległości w Cieszynie organizowane będą regularnie do 2021 r. Przygotują je IPN i Książnica Cieszyńska. Słuchacze otrzymają stylizowane na przedwojenne indeksy, na zakończenie roku akademickiego certyfikaty, zaś za absolutorium wzorowane na przedwojennych, patenty oficerskie.
Zbiory Książnicy Cieszyńskiej liczą około 120 tys. woluminów, w tym ponad 16,5 tys. starodruków, 46 inkunabułów i 17 tys. rękopisów. Najcenniejszą częścią jest księgozbiór ks. Leopolda Szersznika. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.