18.02.2022

Samorząd województwa chce zbudować nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919

Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26.01.1919. Fot. NAC Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26.01.1919. Fot. NAC

Nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 w Poznaniu chce wybudować samorząd województwa wielkopolskiego. W piątek władze miasta i województwa podają, że Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, pod które podlega placówka, trafi pod nadzór samorządu regionu.

Nowe muzeum ma powstać u stóp Wzgórza Św. Wojciecha. Inwestycja pochłonie, według obecnych szacunków, około 300 mln zł. Dotąd wskazywaną datą jego powstania był koniec roku 2025.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przypomniał w piątek, że od kilkunastu lat samorząd regionu dba o pamięć powstania wielkopolskiego i bohaterów zrywu - teraz będzie mógł dopełnić te działania, dzięki ustaleniom z miastem Poznań, zgodnie z którymi Wielkopolskie Muzeum Niepodległości trafi pod skrzydła samorządu wojewódzkiego.

"To ważny dzień, ponieważ nastąpiła zasadnicza zmiana sytuacji w kwestii budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Po dłuższej analizie, zaproponowałem prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi, abyśmy zamienili się instytucjami, które funkcjonują w Poznaniu. Województwo obejmie nadzór nad Wielkopolskim Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznym, a miasto przejmie nadzór nad Filharmonią Poznańską" – poinformował w piątek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

O budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które wchodzi w skład Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, miasto Poznań zabiega od kilku lat. Do tej pory udało się znaleźć działkę dla tej inwestycji, gotowy jest scenariusz wystawy stałej muzeum oraz projekt budowlany i wykonawczy inwestycji.

Władze Poznania informowały dotąd, że nie mają pieniędzy na samodzielną budowę muzeum. Resort kultury zadeklarował ostatnio, że wsparcie państwa może wynieść 60 proc. potrzebnych środków, z wyliczeń miasta wynika, że Poznań może wyłożyć na budowę 10 proc. potrzebnej kwoty.

"Usłyszeliśmy ze strony rządowej chyba już ostatnie słowo dotyczące finansowania nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, dlatego to właściwy moment na przejęcie inicjatywy. Wykorzystam swoje zaangażowanie w pielęgnowanie idei powstania. Budowa muzeum jest mi bardzo bliska" – powiedział marszałek.

Władze miasta i województwa podały w piątek, że koszty bieżącego utrzymania obu muzeów oraz filharmonii są ekwiwalentne, dodatkowo zarówno muzeum powstania, jak i filharmonia starają się o nowe siedziby. Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono, że Centrum Muzyki, w skład którego wejdzie filharmonia, powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich - obie inwestycje będą generować podobne koszty. Trwają starania o sfinansowanie w 70 proc. budowy nowej siedziby filharmonii ze środków unijnych.

"Pomysł marszałka Woźniaka, który od lat organizuje obchody powstania wielkopolskiego i odpowiedzialność za muzeum do siebie pasują. Z drugiej strony, od dawna rozmawiam na temat konieczności budowy obiektu godnego filharmonii. Miasto tej wielkości, co Poznań, powinno mieć obiekt, w którym muzyka klasyczna będzie dobrze rozbrzmiewać" – powiedział w piątek prezydent Poznania.

Marek Woźniak i Jacek Jaśkowiak podkreślili, że liczą na wyciszenie politycznych emocji wokół budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego. "Dla nas obu dziedzictwo powstania to także odpowiedzialność, dlatego im mniej będzie napięć wokół tej inwestycji, tym lepiej" – powiedział Jacek Jaśkowiak.

Ostateczną zgodę na wymianę instytucji muszą wyrazić radni województwa i miasta.

Dotąd władze Poznania wydały ok. 5,5 mln zł na przygotowanie budowy nowej siedziby muzeum powstania od strony formalnej: zorganizowanie konkursu na projekt muzeum i przygotowanie projektu budowlanego. Resort kultury przekazał dotąd ok. 840 tys. zł na prace przygotowawcze i projektowe.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.