09.08.2019

Sejm uczcił chwilą ciszy 155. rocznicę urodzin Romana Dmowskiego

Gmach Sejmu. Fot. PAP/L. Szymański Gmach Sejmu. Fot. PAP/L. Szymański

Sejm uczcił w piątek chwilą ciszy 155. rocznicę urodzin Romana Dmowskiego. Robert Winnicki (Konfederacja) podkreślił, że przywódca ruchu narodowego to „jeden z najwybitniejszych polskich polityków, współtwórca i architekt II Rzeczpospolitej, niepodległej Polski”.

"9 sierpnia 1864 roku, 155 lat temu urodził się nieopodal na Kamionku (obecnie w granicach Warszawy) Roman Dmowski jeden z najwybitniejszych polskich polityków, współtwórca, architekt II Rzeczpospolitej, niepodległej Polski, inicjator powstania armii Hallera, ten którego podpis jest na Traktacie Wersalskim, jeden z największych mężów stanu w polskiej historii" - powiedział Winnicki zwracając się do posłów z apelem o uczczenie Dmowskiego chwilą ciszy.

Roman Dmowski (1864-1939) to jeden z czołowych działaczy niepodległościowych, polityk, dyplomata, publicysta, uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r., współzałożyciel, przywódca i główny twórca programu polskiego ruchu narodowego. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mrr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.