29.09.2022

Sejm uczcił Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę

Zwycięzcy zawodów Challenge 1932 pilot Franciszek Żwirko (1. z lewej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura przed samolotem na lotnisku Tempelhof. Fot. NAC Zwycięzcy zawodów Challenge 1932 pilot Franciszek Żwirko (1. z lewej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura przed samolotem na lotnisku Tempelhof. Fot. NAC

Sejm uczcił w czwartek Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę z okazji 90. rocznicy zwycięstwa w zawodach lotniczych Challenge i 90. rocznicy ich śmierci.

Za uchwałą głosowało 440 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymał się jeden poseł.

W uchwale przypomniano, że "w 2022 roku przypada 90. rocznica wielkiego zwycięstwa Polaków w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie.

Pilot Franciszek Żwirko pochodził w Wileńszczyzny, a konstruktor Stanisław Wigura z Żytomierza. Obaj w młodości walczyli przeciwko bolszewikom. Następnie zaangażowali się w rozwój polskiego lotnictwa.

"Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura 28 sierpnia 1932 roku lecąc samolotem polskiej konstrukcji RWD-6, wygrali z typowanymi na faworytów Niemcami. Polacy pokonali pętlę, której początek i koniec znajdowały się w Berlinie, prowadzącą przez Polskę, Czechosłowację, Austrię, Jugosławię, Włochy, Szwajcarię, Francję, Holandię, Danię i Szwecję. To zwycięstwo nie tylko miało wymiar sportowy, lecz także podnosiło prestiż polskiego przemysłu lotniczego i rozsławiało naszą Ojczyznę" - podkreślono w uchwale.

"Kilkanaście dni po berlińskim sukcesie, 11 września 1932 roku, Żwirko i Wigura wylecieli z Warszawy na spotkanie z czeskimi kolegami. W rejonie Cieszyna polscy piloci zginęli zaskoczeni przez gwałtowną burzę, w wyniku której ich samolot rozbił się na Zaolziu pod Cierlickiem Górnym" - przypomniano.

W uchwale zaznaczono, że "duet Żwirko i Wigura zajął dwukrotnie, w latach 1929 i 1930, pierwsze miejsce w Locie Południowo-Zachodniej Polski, triumfował też w III Krajowym Konkursie Awionetek i IV Krajowym Konkursie Samolotów Turystycznych". Za osiągnięcia w polskim lotnictwie Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Na pamiątkę Ich zwycięstwa w Challenge'u w Berlinie 28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego, wspólne dla lotnictwa cywilnego i wojskowego oraz przemysłu lotniczego" - podkreślono.

Jak wskazano w uchwale, "Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura to postaci, które są dla nas przykładem odwagi i przyjaźni oraz wzorem do naśladowania". "Ich sukcesy były efektem wytrwałej pracy i hartu ducha, a wola walki i wiara we własne siły pozwoliły im odnosić światowe sukcesy" - dodano.

Jak wskazano w uchwale, "Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura to postaci, które są dla nas przykładem odwagi i przyjaźni oraz wzorem do naśladowania". "Ich sukcesy były efektem wytrwałej pracy i hartu ducha, a wola walki i wiara we własne siły pozwoliły im odnosić światowe sukcesy" - dodano.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej "wyraża podziękowanie zaolziańskim Polakom za opiekę nad miejscem, z którego Żwirko i Wigura wystartowali do wieczności".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 90. rocznicę zwycięstwa w zawodach lotniczych Challenge i 90. rocznicę śmierci składa wyrazy najwyższego szacunku Wielkim Polskim Lotnikom - Franciszkowi Żwirce i Stanisławowi Wigurze" - podsumowano. (PAP)

autorka: Anna Kruszyńska

akr/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.