Sejmik wielkopolski: rok 2018 w regionie Rokiem Powstania Wielkopolskiego
Rok 2018 będzie w regionie Rokiem Powstania Wielkopolskiego – stanowisko w tej sprawie przyjęli w poniedziałek radni sejmiku województwa. W grudniu 2018 r. przypada stulecie wybuchu tego zwycięskiego zrywu.
Jak podkreślono w przyjętym przez aklamację dokumencie, "Sejmik Województwa Wielkopolskiego w sposób szczególny pragnie oddać hołd poległym i uczestnikom Powstania Wielkopolskiego oraz wszystkim Wielkopolanom, których udział w powstańczym zrywie przyczynił się do odzyskania suwerenności Rzeczypospolitej".
Ogłoszenie w województwie wielkopolskim Roku Powstania Wielkopolskiego ma służyć nadaniu odpowiedniej rangi obchodom setnej rocznicy wybuchu jedynej tak dużej, udanej insurekcji w naszej historii.
Wielkopolscy radni zwrócili się w swoim stanowisku do władz państwowych oraz do samorządów terytorialnych o "godne uczczenie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim i popularyzację jego znaczenia w odbudowywaniu niepodległej Polski".
Autorzy stanowiska przypomnieli, że gdy 11 listopada 1918 roku "spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo", w granicach wolnej Polski nie znalazła się Wielkopolska - ziemia, na której narodziła się polska państwowość.
"W dniu 27 grudnia 1918r. Wielkopolanie, powstając do zwycięskiej walki zbrojnej, doprowadzili do przyłączenia Wielkopolski do Państwa Polskiego i poszerzenia granic Ojczyzny. Powstanie Wielkopolskie miało ogromne znaczenie w procesie odbudowania Państwa Polskiego - II Rzeczypospolitej” – podkreślono w dokumencie.
Sejmik Województwa Wielkopolskiego jest zdania, że obchody jubileuszu "powinny przyczynić się do utrwalania pamięci i szerokiego upowszechnienia wiedzy w polskim społeczeństwie o Powstaniu Wielkopolskim i jego znaczeniu".
12 października uchwałę ws. ustanowienia roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego przyjął przez aklamację Sejm. Jak podkreślono w uchwale, zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-19 stało się "wielkim triumfem Polaków dążących do wyzwolenia się z pruskiej niewoli, którym nieodłącznie towarzyszyło pragnienie połączenia się na powrót z umiłowaną Rzeczpospolitą".
Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia oswobodzono większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. Front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.