08.09.2022

Senat upamiętnił 100. rocznicę utworzenia Związku Polaków w Niemczech

Rodło – znak Polaków w Niemczech. Źródło: Wikimedia Commons Rodło – znak Polaków w Niemczech. Źródło: Wikimedia Commons

Senat upamiętnił w nocy ze środy na czwartek setną rocznicę utworzenia Związku Polaków w Niemczech. Senat RP „wyraża najwyższe uznanie dla założycieli Związku będącego największą i najaktywniejszą organizacją polonijną działającą w granicach Niemiec” - podkreślono w uchwale.

Za uchwałą głosowało 95 senatorów, nikt nie był przeciw, żaden senator nie wstrzymał się od głosu.

W uchwale Senatu przypomniano, że "utworzenie Związku 27 sierpnia 1922 roku w Berlinie było odpowiedzią na antypolską politykę ówczesnych władz Niemiec i odpowiadało potrzebom milionów Polaków mieszkających w granicach państwa niemieckiego". Wskazano, że "zjednoczono organizacje polskie, prowadzono działalność kulturalną, oświatową, wspierano także działalność gospodarczą Polaków, w tym spółdzielczość. Z jego inicjatywy założono Bank Słowiański w Berlinie będący zapleczem finansowym polskich spółdzielni w Niemczech". "Powodzeniem zakończyły się starania o uzyskanie dla Polaków statusu mniejszości narodowej" - dodano.

CZYTAJ TAKŻE

W uchwale zaznaczono także, że działania Związku miały "ogromny wkład w ochronę polskiej tożsamości. Znakiem Związku Polaków w Niemczech stało się Rodło. Był to graficzny, symbolicznie ukazany bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem" - napisano. Związek opracował także swój zbiór zasad nazwany "Pięcioma Prawdami Polaka":

"Wielu członków Związku swoją działalność okupiło śmiercią i męczeństwem. W lutym 1940 roku Związek został zdelegalizowany przez niemieckie władze. Część działaczy Niemcy rozstrzelali, kilka tysięcy wywieźli do obozów koncentracyjnych" - przypomniano.

W uchwale podkreślono, że "Senat RP oddaje hołd założycielom i dawnym członkom Związku Polaków w Niemczech oraz wyraża wdzięczność kolejnym pokoleniom działającym w organizacjach polonijnych w Niemczech".

W uchwale podkreślono, że "Senat RP oddaje hołd założycielom i dawnym członkom Związku Polaków w Niemczech oraz wyraża wdzięczność kolejnym pokoleniom działającym w organizacjach polonijnych w Niemczech". "Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie szczególnie podkreślić i upamiętnić działalność oświatową Związku. W tym roku mija bowiem 90 lat od założenia pierwszego Polskiego Gimnazjum w Niemczech zlokalizowanego w Bytomiu oraz 85 lat od założenia Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie" - wskazano.

CZYTAJ TAKŻE

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej podkreśla, że Związek Polaków w Niemczech, odgrywając ważną rolę dla polskiej diaspory, broniąc tożsamości narodowej, kulturowej i religijnej Polaków, dobrze zasłużył się Ojczyźnie" - podsumowano w uchwale.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ oloz/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.