29.02.2024 aktualizacja 01.03.2024

Sienkiewicz: chcemy wyodrębnić sam Grób Nieznanego Żołnierza

Budowa zadaszenia nad reliktami piwnic Pałacu Saskiego na placu marszałka Józefa Piłsudskiego Fot. PAP/R. Pietruszka Budowa zadaszenia nad reliktami piwnic Pałacu Saskiego na placu marszałka Józefa Piłsudskiego Fot. PAP/R. Pietruszka

Chcemy wyodrębnić sam Grób Nieznanego Żołnierza jako coś, co jest w pewnym sensie emocjonalnie i faktycznie „modelem ojczyzny” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Jak zaznaczył, jest to jedyne miejsce w Polsce, które łączy wszystkich Polaków.

W czasie czwartkowego briefingu szef MKiDN został zapytany, czy będą zmiany w projekcie odbudowy Placu Saskiego w Warszawie. „Póki nie zmieni się ustawa o Pałacu Saskim, jestem zobowiązany kontynuować odbudowę. Do tego obliguje mnie prawo” – powiedział Sienkiewicz. Zapewnił, że, jest zwolennikiem tej budowy, „tylko w innym ujęciu”.

„Chcemy wyodrębnić sam Grób Nieznanego Żołnierza, jako coś co jest w pewnym sensie emocjonalnie i faktycznie jest `modelem ojczyzny`” - powiedział Sienkiewicz.

„Nie odbudowujemy pałacu. My tworzymy godne otoczenia Grobu Nieznanego Żołnierza - jedynego miejsca w Polsce, które łączy wszystkich Polaków” - zaznaczył szef MKiDN. „Nie może być tak jak do tej pory, że po jednej stronie jest hotel z kasynem a po drugiej stronie firmy. To nie jest godne otoczenie” - dodał.

„Chcemy wyodrębnić sam Grób Nieznanego Żołnierza, jako coś co jest w pewnym sensie emocjonalnie i faktycznie jest `modelem ojczyzny`” - powiedział Sienkiewicz.

Odbudowa Pałacu Saskiego stanowi realizację deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy z 11 listopada 2018 r., która zakończyła wieloletnią debatę publiczną nad potrzebą odbudowy historycznych gmachów przy pl. Piłsudskiego. Budowle mają stać się dopełnieniem odbudowy zniszczonej w czasie II wojny światowej stolicy, a w konsekwencji być symbolem umocnienia jedności wspólnoty obywatelskiej.

Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic planowane jest w 2030 roku. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek, Anna Kruszyńska

mgw/ akr/ pat/

 

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.