28.03.2019 aktualizacja 29.03.2019

Spotkanie z amerykańską dziennikarką Ritą Cosby w ramach projektu 100x100

Rita Cosby – gwiazda amerykańskiej telewizji, gospodyni programów radiowych, trzykrotna laureatka nagród Emmy, córka powstańca warszawskiego – będzie bohaterką spotkania, które organizuje w piątek w Warszawie Polska Fundacja Narodowa w ramach projektu 100 x100.

"Przyjęcie zaproszenia przez Ritę do wzięcia udziału w projekcie 100x100 to dla nas ogromne wyróżnienie. Dziennikarka, odkrywając historię swojego ojca, niemalże doświadczyła jej osobiście. Cieszymy się, że tak popularna dziennikarka przyjedzie do Polski i stanie się ambasadorem naszego kraju" – ocenił wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) Robert Lubański w przesłanej w czwartek PAP informacji.

W trakcie swojej kariery dziennikarskiej Rita Cosby opublikowała szereg relacji z terenów objętych wojną oraz wywiadów z osobami, "które na stałe wpisały się w karty historii świata – zarówno swoją dobroczynną działalnością, jak i popełnionymi zbrodniami".

"Najtrudniejszą w życiu Rity Cosby okazała się rozmowa… z własnym ojcem – Ryszardem Kossobudzkim. Richard Cosby, bo takie imię przyjął jej ojciec po emigracji do USA, był powstańcem warszawskim, członkiem batalionu +Gozdawa+, żołnierzem AK pod dowództwem generała Andersa. Walczył w obronie Polski" - napisało Biuro Prasowe PFN.

"Co ciekawe, Rita Cosby historię swojego ojca poznała już jako dorosła kobieta, przypadkiem znajdując jego powstańczą opaskę i nieśmiertelnik. Jego opowieść stała się inspiracją do powstania książki +Cichy bohater: Tajemnice przeszłości mojego ojca+" - czytamy w przesłanej informacji.

Rita Cosby przeprowadziła szereg ważnych wywiadów. m.in. z byłym Przewodniczącym Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jasirem Arafatem, izraelskim premierem Arielem Sharonem czy prezydentem Slobodanem Miloszeviciem. Była też pierwszą reporterką na świecie, która odwiedziła więźniów w Guantanamo. Jej wywiady publikowane były na czołówkach amerykańskich gazet, m.in. jej rozmowy z ludźmi ze świata show-biznesu, jak Mike Tyson czy Michael Jackson.

10 września 2018 r. Polska Fundacja Narodowa zainaugurowała z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości projekt pt. "100×100". W jego ramach do Polski zostanie zaproszonych sto wypływowych, znanych i szanowanych na świecie postaci życia publicznego – artystów, naukowców, sportowców, intelektualistów, przedsiębiorców oraz liderów opinii. Organizatorzy planują, że uda im sie pokazać gościom Polskę jako kraj nowoczesny, z bogatą historią i kulturą. Ich relacje z wizyty, celem promowania Polski na arenie międzynarodowej, będą komunikowane w m.in. mediach społecznościowych.

Jak dotąd w projekcie PFN wzięli udział: Mikka Hakkinen, David Haye, Steve Wozniak, Casey Neistat, Jean Reno, Michio Kaku i Daniel Libeskind.

Spotkanie z Ritą Cosby rozpocznie się w In1Place przy ul. Szarych Szeregów 11 o godz. 19. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.