10.08.2019

Szef MON: defiladą w Katowicach oddajemy hołd powstańcom śląskim

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (L), dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika (P) oraz Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb (C) podczas przygotowań do defilady „Wierni Polsce” w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (L), dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika (P) oraz Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb (C) podczas przygotowań do defilady „Wierni Polsce” w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel

Defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego organizowana w tym roku w Katowicach to hołd dla Ślązaków, którzy w powstaniach zdecydowali, że chcą, by Śląsk był częścią Polski – powiedział w sobotę w Katowicach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Historyczne wydarzenie, które zostanie zapamiętane na Górnym Śląsku, ale i w całej Polsce, i to na lata, to defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia pod hasłem +Wierni Polsce+, która odbędzie się tu, w Katowicach. To wydarzenie historyczne dlatego, że upamiętniające także czyn powstańczy. 100 lat temu w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. wybuchło I Powstanie Śląskie. To właśnie Ślązacy zdecydowali w ten sposób, że ich celem jest to, aby Śląsk był częścią Polski. Oddajemy im hołd. Pamiętamy o ich ofierze" – powiedział minister podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach.

15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Katowicach odbędzie się defilada pod hasłem "Wierni Polsce" z udziałem udział ponad 2600 żołnierzy Wojska Polskiego, w tym 27 poddziałów kompanii reprezentacyjnych i 60 pocztów sztandarowych. Defilować będą także formacje proobronne, klasy mundurowe i pododdziały uczelni wojskowych. Na ulicach stolicy aglomeracji śląskiej pojawi się również najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. W paradzie kołowej przejedzie ponad 185 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego, a w lotniczej zaprezentuje się 60 statków powietrznych.

Podczas porannej konferencji prasowej po nocnej próbie generalnej defilady minister Błaszczak wspomniał masakrę przed kopalnią Mysłowice z 15 sierpnia 1919 r., w której z rąk niemieckich żołnierzy zginęło siedmiu górników, dwie kobiety oraz trzynastoletni chłopiec. "To było bezpośrednim powodem wybuchu I Powstania Śląskiego. Pamiętamy o ofiarach złożonych przez Ślązaków, pamiętamy o tym, że to właśnie Ślązacy chcieli, aby Śląsk był częścią niepodległej, wybijającej się wówczas na niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej" – powiedział minister.

Mariusz Błaszczak zwrócił też uwagę, że żołnierze Wojska Polskiego są doceniani przez sojuszników Polski. "15 sierpnia w Katowicach obok Wojska Polskiego będą defilowali żołnierze wojsk Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy na co dzień ćwiczą w Polsce" – podkreślił.

Zwrócił też uwagę na sprzęt wojskowy wyprodukowany w Polsce, który będzie można zobaczyć podczas defilady. To armatohaubice Krab i samobieżne moździerze Rak, które – jak mówił – "stanowią dumę polskiego przemysłu zbrojeniowego". Podczas defilady zaprezentują się też siły powietrzne. Nad defilującymi i obserwującymi defiladę przelecą polskie i amerykańskie statki powietrzne.

"Będziemy także mieli sposobność rozmawiania z żołnierzami. Zaraz po defiladzie odbędzie się piknik wojskowy. Zapraszam wszystkich mieszkańców Górnego Śląska, ale nie tylko - wszystkich, którzy chcieliby się zapoznać się ze sprzętem Wojska Polskiego, porozmawiać z polskimi żołnierzami serdecznie zapraszam 15 sierpnia tu, do Katowic. Zaczynamy od godz. 14. Wspólnie bądźmy dumni z Wojska Polskiego" – zaapelował minister Błaszczak.

Na swoim profilu na Twitterze MON opublikował również film zachęcający do udziału w katowickiej defiladzie. W materiale wzięli udział żołnierze z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, którzy zachęcają, by wspólnie z nimi udać się do stolicy Górnego Śląska i razem uczcić Święto Wojska Polskiego.(PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ mark/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.