10.11.2022

Szef MON: pamięć o bohaterach walk o niepodległość inspiruje żołnierzy

Capstrzyk Niepodległości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Warszawa, 10.11.2022. Fot. PAP/R. Guz Capstrzyk Niepodległości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Warszawa, 10.11.2022. Fot. PAP/R. Guz

Pamięć o bohaterach walk o niepodległość inspiruje i motywuje polskich żołnierzy – napisał w liście do uczestników capstrzyku niepodległości w Warszawie wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że zapewnianie bezpieczeństwa to ciągły proces.

"Przez 123 lata, mimo wymazania państwa polskiego z map, naród nie ugiął się. Patrioci zjednoczeni ponad podziałami politycznymi odzyskali dla naszej ojczyzny wolność. Żołnierze Wojska Polskiego z dumą odwołują się do bohaterów tamtych czasów" – napisał Błaszczak w liście odczytanym w czwartek przez dowódcę garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasza Dominikowskiego.

Dodał, że "w każdą rocznicę tego wydarzenia spotykamy się, aby wspominać wszystkich, którzy z bronią w ręku walczyli na frontach I wojny światowej, w powstaniach śląskim i wielkopolskim, wreszcie w wojnie polsko-bolszewickiej". "Pamięć o nich inspiruje żołnierzy i motywuje do jak najlepszej służby - podkreślił minister obrony".

Jak zauważył, "niepodległość nie jest dana raz na zawsze". "Zapewnianie bezpieczeństwa to niekończący się proces. Przypomina nam o tym sytuacja za wschodnią granicą, gdzie kierowana imperialistycznymi mrzonkami Federacja Rosyjska napadła na Ukrainę. Dlatego Wojsko Polskie zwiększa liczebność modernizuje sprzęt, rozwija relacje sojusznicze, dzięki temu możemy czuć się bezpiecznie" – napisał Mariusz Błaszczak.(PAP)

brw/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.