08.10.2018 aktualizacja 09.10.2018

Szpularki wyszyją napis „Niepodległa” na polskiej fladze - 13 października

Źródło: Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie Źródło: Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

13 października o godz. 10 przy Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie (Mazowieckie) sto szpularek rozpocznie wyszywanie na polskiej fladze napisu „Niepodległa”. W ten sposób uczczą 135. rocznicę wybuchu strajku robotników oraz stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

"100 kilometrów nici, 100 igieł, 100 mieszkańców jednocześnie wyszywających, prawie 100 metrów kwadratowych biało-czerwonej lnianej flagi, a na niej napis +Niepodległa+. 13 października 2018 r. przy Muzeum Lniarstwa złotą nicią wolności żyrardowskie szpularki +utkają niepodległą+. Tak żyrardowianie uczczą jednocześnie 135. rocznicę wybuchu strajku żyrardowskich robotników oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości" - poinformowała PAP specjalistka ds. promocji

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, Katarzyna Piwowska.

W kwietniu br. minęła 135. rocznica wybuchu strajku szpularek, jednego z najważniejszych wydarzeń zapisanych na kartach historii Mazowsza.

"Strajk Szpularek uznawany jest za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po Powstaniu Styczniowym i jedno z pierwszych na świecie zapoczątkowane przez kobiety. Kwietniowe zamieszki z 1883 r., mimo że były krwawo tłumione, zakończyły się zwycięstwem żyrardowskich robotników" - czytamy w zapowiedzi obchodów.

13 października na poprzemysłowym terenie zabytkowego żyrardowskiego Bielnika odbędzie się wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Fabryka Feniksa. Obok inscenizacji strajku szpularek zostaną również odtworzone fragmenty XIX-wiecznej osady fabrycznej, a wszyscy widzowie będą mogli podejrzeć jak wyglądało życie w dawnym Żyrardowie.

Mieszkańcy miasta będą mieli okazję uczestniczyć w zorganizowanym happeningu i wspólnymi siłami wyszyć złotą nicią na wielkoformatowej lnianej fladze Polski napis "Niepodległa".

"Żyrardowskie szpularki są dla miasta i jego mieszkańców symbolem patriotyzmu i walki o wolność. 135 lat temu odeszły od maszyn na znak protestu, by walczyć o własną +niepodległość+, czyli o lepsze warunki pracy i lepszy byt dla siebie i swoich dzieci" - napisała Piwowska.

Kolejna odsłona historycznej inscenizacji Strajku Szpularek połączona z happeningiem wyszywania napisu "Niepodległa" zakończy się na placu Jana Pawła II, gdzie biało-czerwona flaga zostanie przeniesiona w uroczystym korowodzie przez mieszkańców Żyrardowa.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.