Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie: sezon 2018/2019 pod hasłem „A to Polska właśnie!”
W tegorocznym programie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie znajdą się spektakle rodzimych autorów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyrektor artystyczny Marcin Hycnar mówi, że sezon 2018/2019 upłynie pod hasłem zaczerpniętym z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego: „A to Polska właśnie!”.
W niedzielę teatr zainauguruje nowy sezon komedią Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie” w reż. Wojciecha Malajkata.
„+Śluby panieńskie+ znają tak naprawdę wszyscy, a mimo to liczymy, że uda nam się zaskoczyć widzów i rozwiązaniami i poczuciem humoru i zagadką, jaka jest zawsze w ludziach - jak ktoś się na coś uprze, to zawsze znajdzie się ktoś, kto mu to postanowienie próbuje popsuć” - powiedział dziennikarzom Malajkat. Dodał, że cała intryga będzie się odbywać w kuchni - "sercu domu, gdzie się wszyscy na pewno kiedyś muszą spotkać".
Jak zauważył „Śluby panieńskie”, to jedna z komedii Fredry, która się kompletnie nie zestarzała. „Zresztą robimy też wszystko, ponieważ jest to napisane wierszem i pewną frazą fredrowską z tamtych czasów, żeby to było zrozumiałe i chwała Bogu – jest” - dodał Malajkat.
Marcin Hycnar, dyrektor artystyczny „Solskiego” zapowiedział, że sezon 2018/2019 w tarnowskim teatrze upłynie pod hasłem, które zostało zaczerpnięte z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego: „A to Polska właśnie!”. Zaproszeni do Tarnowa twórcy zmierzą się z najwybitniejszymi dziełami rodzimej literatury autorstwa m.in. Fredry, Gombrowicza, Mrożka. Nie zabraknie także propozycji z kręgu dramaturgii współczesnej w istotny sposób podejmującej temat „polskości” wczoraj i dziś.
Rozpoczynający się sezon – przypomniał Hycnar - to nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości, ale także jubileusz 65-lecia działalności tarnowskiego teatru.
„Podjęliśmy taką decyzję, że ten 65. jubileuszowy sezon w tarnowskim teatrze upłynie nam pod hasłem literatury polskiej. Chcielibyśmy zaprezentować tarnowianom te pozycje literatury dramatycznej, którymi możemy się pochwalić nie tylko w kraju, ale też za granicą, stąd obecność w nadchodzącym sezonie autorów dawno u nas nie widzianych jak Gombrowicz, Mrożek, Fredro” - powiedział dyrektor artystyczny.
Według niego zaproszeni reżyserzy gwarantują „pewne nieszablonowe podejścia także do klasycznych tekstów”. „Myślę, że nie będą to inscenizacje lektur, w złym znaczeniu tego słowa. Wybraliśmy rzeczy, mówię tu o +Trans-Atlantyku+ i +Tangu+, które są tak szalenie aktualne po latach, że pokazanie ich dzisiaj jest sensem teatru i obowiązkiem” - zaznaczył Hycnar.
Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości tarnowski teatr uświetni widowiskiem muzycznym. Spektakl „Warto było” w reżyserii Ceziego Studniaka z muzyką Krzysztofa Wiki Nowikowa i scenografią Michała Hrisulidisa będzie koprodukcją z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Scenariusz, autorstwa Michała Pabiana, oparty jest na dokumentach, tekstach źródłowych, dziennikach i listach uczestników wydarzeń sprzed stu lat. Premiera warszawska odbędzie się 25 września w Teatrze Collegium Nobilium, a 9 listopada zaplanowano premierę tarnowską.
W połowie stycznia Grzegorz Chrapkiewicz wyreżyseruje dwie jednoaktówki „Piaskownicę” i „Pierwszy raz” współczesnego polskiego dramatopisarza Michała Walczaka.
Pod koniec stycznia przyszłego roku widzowie zobaczą spektakl na podstawie „Trans-Atlantyku” i Dzienników Witolda Gombrowicza w adaptacji reżysera Tomasza Gawrona. 12 maja 2019 odbędzie się premiera „Tanga” Sławomira Mrożka w reżyserii Edwarda Wojtaszka.
Na początku czerwca przyszłego roku najmłodsi widzowie będę mieli okazję zobaczyć adaptację powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Tomasza Piaseckiego. Premiera spektaklu odbędzie się z okazji Dnia Dziecka.
Dyrektor artystyczny liczy, że zaproponowane propozycje znajdą uznanie tarnowskich widzów, którzy co najmniej tak samo licznie jak przed rokiem będą odwiedzać teatr. W poprzednim sezonie spektakle prezentowane na scenach „Solskiego” obejrzało około 58 tys. widzów.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ par/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.