03.12.2023

Uczczono 156. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

Uroczystość złożenia wieńcy na grobie marszałka Józefa Piłsudskiego w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Kraków, 03.12.2023. Fot. PAP/Art Service Uroczystość złożenia wieńcy na grobie marszałka Józefa Piłsudskiego w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Kraków, 03.12.2023. Fot. PAP/Art Service

Uroczystości upamiętniające 156. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego odbyły się w niedzielę w Katedrze na Wawelu oraz pod kopcem marszałka na krakowskim Sowińcu. „Gromadzimy się, aby oddać mu hołd i podziękować za jego życie pełne miłości do Polski” – mówił szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona w Katedrze Wawelskiej w intencji marszałka z okazji 156. rocznicy jego urodzin (5 grudnia 1867 r.) oraz 82. rocznicy śmierci marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego (2 grudnia 1941 r.). Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe, żołnierze 11. Brygady Wojska Obrony Terytorialnej, członkowie organizacji strzeleckich, przedstawiciele środowisk piłsudczykowskich, władz miasta oraz Instytutu Pamięci Narodowej, a także młodzież szkolna.

Po liturgii uczestnicy obchodów przeszli do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie złożono kwiaty przy sarkofagach, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk podkreślił w przemówieniu przy sarkofagu Piłsudskiego, że „gromadzimy się w przededniu 156 . rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, aby oddać mu hołd i podziękować za jego życie pełne miłości do Polski i aby ślubować przy jego grobie, przy jego trumnie, że wolną, niepodległą Polskę, jego marzeń i jego żołnierzy poniesiemy w przyszłość”.

„Będziemy pamiętać o tych wskazaniach, które nam pozostawił, aby Rzeczpospolita była wielka, zawsze niepodległa i osadzona na fundamencie wartości, które przez wieki były naszym spoiwem.Panie marszałku, wolna Polska to twoje dzieło, my ją poniesiemy dalej, aby trwała wiecznie” - wskazał szef UdSKiOR.

Podczas uroczystości w wawelskiej krypcie Jan Józef Kasprzyk uhonorował gen. broni Adama Joksa oraz dr. Jarosława Szarka medalami Pro Bono Poloniae przyznawanymi osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Druga cześć obchodów odbyła się popołudniu u stóp Kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu. Szef UdSKiOR odznaczył tam medalami Pro Bono Poloniae i Pro Patria szkoły i osoby zasłużone dla kultywowania tradycji niepodległościowych.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.