09.11.2019

Utwory S. Moniuszki i prapremiera Suity Niemenowskiej 11 listopada w Mińsku

Monika Wolińska. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Monika Wolińska. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

W mińskim Teatrze Wielkim Opery i Baletu odbędzie się 11 listopada koncert, w trakcie którego zabrzmią utwory Stanisława Moniuszki i będzie mieć miejsce światowa prapremiera Suity Niemenowskiej.

„Mińska orkiestra pod batutą wybitnej polskiej dyrygentki Moniki Wolińskiej zagra +Bajkę+ Stanisława Moniuszki oraz coś, czego wcześniej jeszcze nikt nie słyszał. To będzie Suita Niemenowska, specjalna aranżacja utworów Niemena na orkiestrę symfoniczną, którą skomponowała na tę okazję polska kompozytorka Zuzanna Falkowska” – powiedział PAP ambasador RP w Mińsku Artur Michalski.

„Już po raz drugi z okazji Święta Niepodległości zapraszamy naszych gości do Teatru Wielkiego Opery i Baletu w Mińsku, gdzie zabrzmią szczególne utwory” – wskazał.

CZYTAJ TAKŻE

Przypomniał, że 2019 r. jest rokiem Moniuszki, kompozytora, którego dzieciństwo i młodość związane były z Mińskiem, „postaci ważnej dla naszej niepodległości, a przy tym zbliżającej Polaków i Białorusinów”.

Dyplomata dodał, że na ten rok przypadają również 80. rocznica urodzin i 15. rocznica śmierci Czesława Niemena, wybitnego muzyka, urodzonego w Starych Wasiliszkach pod Lidą w granicach dzisiejszej Białorusi. „Po zmianie granic jego rodzina wyjechała do Polski wraz z ostatnią falą repatriacji” – powiedział Michalski.

Monika Wolińska to polska dyrygentka, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. „To wybitna postać, która prowadziła wiele orkiestr na świecie. Jako pierwsza Polka dyrygowała w nowojorskim Carnegie Hall” – powiedział Michalski.

„Jestem zaskoczona tym, jak wygląda Mińsk, niesamowitym ciepłem ludzi oraz przygotowaniem orkiestry” - powiedziała PAP Wolińska, która w piątek przeprowadziła pierwszą próbę. „Maksimum koncentracji, niesamowita chęć wykonania utworów wspólnie na najwyższym poziomie. Muzycy są bardzo ambitni” - dodała.

Przed zespołem jeszcze dwie duże próby. „Trochę mieszam rosyjski z angielskim, ale porozumiewamy się językiem muzyki. Oni są bardzo czuli, czytają precyzyjnie to, co +mówię+ rękami”. To bardzo doświadczony zespół - podkreśliła.

CZYTAJ TAKŻE

Po poniedziałkowym koncercie w Teatrze Wielkim odbędzie się przyjęcie z okazji Święta Niepodległości.

Uroczyste obchody organizują również konsulaty generalne RP w Grodnie i w Brześciu. W Grodnie odbędzie się 13 listopada projekcja „Snu o Warszawie”, filmu biograficznego o Czesławie Niemenie, połączona z przyjęciem.

Obchody Święta Niepodległości planują także organizacje polskie na Białorusi. W siedzibie głównej Związku Polaków na Białorusi odbędzie się w niedzielę akademia, miński oddział organizuje koncert 14 listopada.

ZPB organizuje także spotkania w swoich filiach w różnych miejscowościach na Białorusi. Szkoły społeczne działające przy ZPB w dołączyły 8 listopada do narodowego śpiewania hymnu o godz. 11.11 (czasu polskiego).

„11 listopada to bardzo ważna data dla każdego Polaka. Na Białorusi widać +cenę+ tej niepodległości – to są setki tysięcy krzyży i miejsc pamięci, o których nigdy nie powinniśmy zapomnieć” – powiedziała PAP Andżelika Borys, szefowa ZPB.

Jak dodała, członkowie organizacji będą odwiedzać miejsca pamięci, a stołpecki oddział ZPB organizuje projekt „Dla Niepodległej”, w ramach którego powstaną prace artystyczne poświęcone niepodległości.

Uroczystości organizuje również Polska Macierz Szkolna (PMS) w Grodnie. Po uroczystym spotkaniu w niedzielę jego uczestnicy wezmą udział w mszy św. w intencji ojczyzny. „W poniedziałek w naszej szkole zostanie uroczyście odśpiewany hymn RP” - powiedziała Teresa Kryszyń, wiceprezes PMS.

Działająca w Mińsku organizacja Poloniczka i tamtejszy oddział PMS organizują z kolei w niedzielę Bieg Niepodległości. „Dowiedzieliśmy się, że Wspólnota Polska organizuje II edycję biegu z okazji Święta i postanowiliśmy się dołączyć” – powiedziała PAP Swietłana Zamotina z Poloniczki. Do udziału w biegu na dystansie 1918 m zapisało się na razie ponad 30 osób.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.