11.09.2018

VII seminarium w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989–1991”

Szef Kancelarii Prezydenta RP, minister Halina Szymańska (C), szef Kancelarii Senatu, minister Jakub Kowalski (L) i senator Jan Żaryn (P). Fot. PAP/M. Obara Szef Kancelarii Prezydenta RP, minister Halina Szymańska (C), szef Kancelarii Senatu, minister Jakub Kowalski (L) i senator Jan Żaryn (P). Fot. PAP/M. Obara

Sprawozdanie na VII seminarium w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989–1991” przedstawiono we wtorek w Senacie. Wysiłek archiwistów pozytywnie wpłynął na projekt i na poszerzenie liczby partnerów – ocenił dyrektor Archiwum Prezydenta RP dr Janusz Kuligowski.

Seminarium, które zatytułowano "Archiwa Przełomu 19891991  od Niepodległej do Niepodległej 1918-1989. W 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę" jest cyklicznym wydarzeniem, którego organizatorami są szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski oraz szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska.

"Za nami dobry rok realizacji naszego projektu. Wysiłek zarówno archiwistów senackich jak i prezydenckich pozytywnie wpływał na projekt, na poszerzenie liczby naszych partnerów oraz interesujące źródła (...). Ten rok pokazał nam, że są nowe obszary zainteresowania, czego owocem było VI seminarium. Kolejnym tematem wartym podjęcia jest rola Kościoła w okresie przełomu" - powiedział dr Kuligowski, dziękując za obecność gościom z wielu archiwalnych instytucji w Polsce.

Dyrektor Biura Analiz, Dokumentacji i Korespondencji w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska przedstawiła z kolei trzy publikacje przygotowane specjalnie na seminarium, które pokazują aktywność biura w ostatnich miesiącach. Wymieniła wydawnictwo, które w syntetyczny sposób przedstawia projekt "Archiwa Przełomu 1989-1991" w liczbach; kolejna publikacja związana jest z przeglądem instytucji polonijnych.

"Na pięciolecie projektu chcieliśmy koniecznie pokazać jak ogromny zasób archiwalny i jak wspaniali ludzie pracują w instytucjach zagranicznych. I ta publikacja właśnie obrazuje i pokazuje aktywność tych osób i tych instytucji" - powiedziała Karwowska-Sokołowska. Trzecią publikacją - jak mówiła - jest kontynuacja zapoczątkowanego kilka lat temu cyklu "Teki Archiwum Senatu".

Na inauguracji seminarium odczytano list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego: „Bardzo się cieszę, że projekt +Archiwa Przełomu+ pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie tylko jest kontynuowany, ale zatacza coraz szersze kręgi" - podkreślił marszałek w liście odczytanym przez prof. Jana Majchrowskiego.

"Państwa dzisiejsze seminarium wpisuje się znakomicie w uroczystości 100-lecia odzyskania naszej niepodległości podejmując próbę porównań dwóch niezwykle ważnych momentów naszej polskiej państwowości, określonych datami 1918 i 1989 roku. Jestem przekonany, że to śmiałe i ciekawe zestawienie tak różnych okoliczności, które towarzyszyły naszym dwóm historycznym drogom do wolności, zrodzi w rezultacie ciekawą dyskusję" - napisał Kuchciński.

Przewodniczący Rady Programowej projektu "Archiwa Przełomu 1989-1991", senator PiS prof. Jan Żaryn przypomniał m.in. skład Rady Programowej i jej kompetencje. "Rada Programowa ma oczywiście kompetencje przede wszystkim inspirujące, kompetencje doradcze, ale ze względu na skład swój jest to też grono osób, które de facto reprezentują olbrzymią przestrzeń naszego dziedzictwa archiwalno-kulturowego, a także przestrzeń tego, co możemy nazwać światem nauki" - mówił Żaryn. Historyk podkreślił też, że Polacy jeszcze nie wygrali przełomu lat 80. i 90. dla świadomości europejskiej i światowej.

Celem partnerskiego projektu obu kancelarii - jak przypomniano w komunikacie Senatu - jest stworzenie elektronicznego, ogólnopolskiego, internetowego katalogu źródeł obrazujących wydarzenia doby transformacji lat 80. i 90. XX wieku w Polsce, z którego "w sposób przyjazny i dostępny, bo on-line, mogą korzystać naukowcy, studenci, młodzież i wszyscy zainteresowani historią". (PAP)

nno/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.