05.01.2018

W 100-lecie odzyskania niepodległości krakowski IPN przygotowuje grę, konkursy i publikacje

Plenerowa wystawa IPN "Ojcowie Niepodległości" na placu Szczepańskim w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Plenerowa wystawa IPN "Ojcowie Niepodległości" na placu Szczepańskim w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Gra planszowa "Semper Fidelis. Bitwa o Lwów 1918-1919", konkursy skierowane do młodzieży oraz publikacja poświęcona działaniom carskiej tajnej policji wobec Józefa Piłsudskiego to niektóre z wydarzeń przygotowywanych przez krakowski oddział IPN w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W piątek na placu Szczepańskim otwarta została wystawa "Ojcowie Niepodległości". Przybliża ona postacie sześciu działaczy i polityków, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponad dwumetrowe plansze opatrzone są ich zdjęciami i biogramami w języku polskim i angielskim.

Plenerową ekspozycję przygotował szczeciński oddział IPN. Jest ona pokazywana w różnych miejscach kraju. W Krakowie będzie ją można oglądać do 22 stycznia.

"Chcemy zwrócić uwagę, że najważniejsze wydarzenia historyczne były zawsze konsekwencją aktywności postaci wybitnych. Przypominamy tą wystawą sześć osób. Dwie kojarzone przez wszystkich: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, ale także cztery inne nie mniej ważne, o których często zapominamy: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego" - powiedział dyrektor oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał. "W tych sześciu postaciach i życiorysach zamyka się i cała paleta działań o charakterze politycznym i zbrojnym, i cała paleta ideowa środowisk polskich działających pod zaborami i później w niepodległej Polsce" - dodał.

Wśród planowanych przez krakowski IPN wydarzeń Musiał wyróżnił dwa konkursy skierowane do młodych osób: "Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej" i "Kamienie Pamięci". Jak podkreślił mają one skłonić młodzież do poszukiwania w swoim otoczeniu: w rodzinach, w miejscowości czy gminie mniej znanych bohaterów, którym zawdzięczamy wolność.

Konkurs "Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i polonijnych oraz organizacji młodzieżowych. Jego główne zadanie to upamiętnienie osób zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą, odznaczonych przed 1939 r. Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Patronat honorowy nad tą inicjatywą sprawuje prezydent RP Andrzej Duda. "Naszą ambicją jest, by w ramach ogłoszonego konkursu jak największa liczba tych osób została odnaleziona i przypomniana nie tylko w środowisku lokalnym, ale też w skali ogólnopolskiej" – mówił Musiał.

Projekt "Kamienie pamięci" zakłada poszukiwanie bohaterów walk o niepodległóść 1914-18 oraz osób zaangażowanych w budowę siły II RP. W projekcie mogą brać udział uczniowie wszystkich poziomów szkół, a także drużyny harcerskie i osoby prywatne.

Nowym przedsięwzięciem będzie przygotowana przez oddział krakowskiego IPN i wydawnictwo Wysoki Zamek strategiczna gra planszowa "Semper Fidelis. Bitwa o Lwów 1918-1919".

IPN zamierza też wydać pod koniec 2018 r. publikację źródłową "Józef Piłsudski w dokumentach carskiej ochrany", przygotowywaną przez zespół pod kierownictwem prof. Henryka Głębockiego, który pod koniec listopada zeszłego roku został zatrzymany w Moskwie przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa i otrzymał nakaz opuszczenie Rosji w ciągu 24 godzin. W ocenie IPN zablokowało mu to możliwości prowadzenia badań w rosyjskich archiwach.

Filip Musiał przypomniał także, że w strukturze IPN działa Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa i zachęcał samorządy i środowiska lokalne, by zgłaszać do biura propozycje upamiętnienia bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. "Na ile to okaże się możliwe, będziemy starali się wspierać takie lokalne i regionalne inicjatywy" – zadeklarował dyrektor krakowskiego oddziału IPN.

IPN będzie też kontynuował cykl audycji "Pamięć Niepodległości", realizowany wspólnie z Radiem Kraków.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.