19.11.2023

W Białymstoku powstał mural prezentujący jednego z twórców niepodległości Polski – Romana Dmowskiego

Prezes Fundacji „Obowiązek Polski", pomysłodawca muralu Dariusz Wasilewski (C) podczas uroczystości odsłonięcia malunku z wizerunkiem współzałożyciela Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego na jednym z bloków przy Alei Solidarności w Białymstoku. Fot. PAP/M. Zieliński Prezes Fundacji „Obowiązek Polski", pomysłodawca muralu Dariusz Wasilewski (C) podczas uroczystości odsłonięcia malunku z wizerunkiem współzałożyciela Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego na jednym z bloków przy Alei Solidarności w Białymstoku. Fot. PAP/M. Zieliński

Mural – portret jednego z twórców niepodległości Polski – Romana Dmowskiego powstał w Białymstoku. W niedzielę oficjalnie odsłonięto go na ścianie jednego z bloków mieszkalnych.

Mural o wymiarach 10 na 11 metrów pod nazwą "Architekt Niepodległej Polski" znajduje się na szczytowej ścianie bloku na ul. Broniewskiego 13, a ścianę tę widać od strony Alei Solidarności.

Mural przygotowała Fundacja Obowiązek Polski dzięki dofinansowaniu z programu dotacyjnego "Niepodległa" ministerstwa kultury we współpracy z darczyńcami, wspólnotą mieszkaniową, pod patronatami między innymi wojewody podlaskiego, marszałka województwa podlaskiego, IPN, Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Ma popularyzować postać Dmowskiego a także - jak tłumaczą autorzy projektu - "wzmocnić patriotyzm lokalny oraz ogólnonarodowy".

"Chciałam przedstawić naszego narodowego bohatera w sposób nowoczesny, bo był niewątpliwie nowoczesnym Polakiem" - powiedziała autorka muralu Emilia Rój. Na malowidle są białe i czerwone elementy nawiązujące do polskiej flagi.

Dariusz Wasilewski z Fundacji Obowiązek Polski, która była pomysłodawcą tego muralu, powiedział, że klasyczny mural pokazuje "myśl wychowawcy narodu, która jakby wychodzi od niego". "Dzięki tej myśli powstaje właśnie suwerenna niepodległa Polska" - dodał.

"Chciałam przedstawić naszego narodowego bohatera w sposób nowoczesny, bo był niewątpliwie nowoczesnym Polakiem" - powiedziała autorka muralu Emilia Rój. Na malowidle są białe i czerwone elementy nawiązujące do polskiej flagi.

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras zauważył, że Dmowski jest jedną z najważniejszych postaci w historii Polski XX w. "Taki mural przypomina o historii, zdobi także nasze miasto, sprawia, że jest ciekawiej, bardziej kolorowo i trochę gdzieś tam, raz na jakiś czas, przypominamy sobie, że kiedyś, kilka pokoleń temu nasi przodkowie walczyli i niepodległość" - powiedział Madras.

Na tej samej ścianie, gdzie powstał mural Dmowskiego, na jej dole, jest już istniejące wcześniej mniejsze malowidło kibiców Jagiellonii Białystok upamiętniające Bitwę Białostocką z 1920 r.

W tym samym szeregu bloków, gdzie odsłonięto mural Dmowskiego, pod adresem Broniewskiego 9, w ostatnim czasie powstał mural prezentujący Izabelę Branicką, żonę fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego. Powstał on staraniem Fundacji Pro Anima. Niedaleko jest także mural dedykowany językowi esperanto z hasłem: "Liberecon por la Mondo" czyli "Wolność dla świata".

Dmowski znajduje się też na innym muralu w Białymstoku. W 2018 r. na szczytowej ścianie bloku przy ul. Zwierzynieckiej odsłonięto mural pod nazwą "Selfie Niepodległości", który prezentuje tzw. ojców niepodległości Polski robiących sobie zdjęcie, tzw. selfie. Są na nim: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacego Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty. Kijek, tzw. selfiestick, do którego mocuje się np. smartfon, żeby zrobić zdjęcie, trzyma Józef Piłsudski. Mural jest w klimacie startej fotografii, a pokazane na nim postacie świętują z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mural powstał z inicjatywy IPN w Białymstoku. Jego autorem jest artysta Jarosław Fabiś.(PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.