23.11.2020

W Białymstoku rok 2021 ma dwóch kolejnych patronów

Premier Marian Zyndram-Kościałkowski. Źródło: NAC Premier Marian Zyndram-Kościałkowski. Źródło: NAC

Rok 2021 będzie w Białymstoku rokiem przedwojennego wojewody białostockiego Mariana Zyndrama–Kościałkowskiego oraz urodzonego w tym mieście, amerykańskiego malarza żydowskiego pochodzenia Maksa Webera - zdecydowali w poniedziałek miejscy radni. Przed miesiącem w ten sam sposób wyróżnili Jana Klemensa Branickiego.

Radni przyjęli jednogłośnie stanowisko w sprawie Zyndrama-Kościałkowskiego i Maksa Webera. Dyskusji nie było; co prawda pojawił się wniosek, by poprawką dopisać do stanowiska przygotowanego przez radnych KO również Jana Klemensa Branickiego, ale kiedy okazało się, że uchwała dotycząca tego patrona jest również równorzędnie obowiązująca i patronów będzie w sumie trzech, stał się on zbędny.

Jak wynika z uzasadnienia, w 2021 roku przypadają okrągłe rocznice związane z Zyndramem-Kościałkowskim (75. rocznica śmierci) i Maksem Weberem (140. rocznica urodzin i 60. rocznica śmierci). Pierwszego wyróżniono w uznaniu zasług dla rozwoju Białegostoku, drugiego - ze względu na pamięć historyczną o mieszkańcach Białegostoku pochodzenia żydowskiego i w uznaniu dla jego twórczości.

CZYTAJ TAKŻE

Marian Zyndram-Kościałkowski (1892-1946) to honorowy obywatel Białegostoku, w latach 1930-1934 wojewoda białostocki. Jak podkreślono w stanowisku rady, Zyndram-Kościałkowski współpracował wtedy aktywnie z władzami miasta wspierając jego rozwój. "Zabiegał o fundusze, usprawnił administrację, współpracował z przedsiębiorcami. Szczególny nacisk położył na uporządkowanie miasta, m.in. rozbudowę kanalizacji, naprawę i regulację ulic. Organizował też pomoc najbiedniejszym mieszkańcom miasta, powołał Wojewódzki Komitet do Spraw Bezrobocia" - głosi uchwała.

Był jednym ze współzałożycieli Białostockiego Klubu Sportowego Jagiellonia, którego został honorowym prezesem; w 1935 roku wyróżniono go honorowym obywatelstwem Białegostoku. Po wyjeździe z Białegostoku był m.in. komisarycznym prezydentem Warszawy, ministrem spraw wewnętrznych, a w okresie od 13 października 1935 r. do 15 maja 1936 r. - premierem rządu RP.

CZYTAJ TAKŻE

Urodzony w Białymstoku Max Weber (1881-1961) to amerykański malarz żydowskiego pochodzenia. Z Polski jego rodzina wyemigrowała w 1891 roku do Nowego Jorku; malarstwo studiował m.in. w Paryżu. "Twórczość Maksa Webera, którego inspirował fowizm i kubizm, doprowadziła artystę do stworzenia indywidualnego ekspresjonizmu. Ten rodzaj ekspresjonizmu przyniósł mu uznanie i karierę artystyczną. Jego prace są przechowywane w najważniejszych muzeach amerykańskich i zbiorach na całym świecie" - podkreślono w stanowisku.

CZYTAJ TAKŻE

Przed miesiącem podobne stanowisko radni przyjęli w sprawie ustanowienia roku 2021 rokiem Jana Klemensa Branickiego. W przyszłym roku przypada 250. rocznica śmierci Branickiego, który przyczynił się do rozwoju Białegostoku i doprowadził do nadania mu praw miejskich na początku XVII wieku; pałac rodu jest dziś turystyczną wizytówką stolicy województwa podlaskiego.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.