15.11.2020

W grudniu kampania promocyjna na temat 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Kampania promocyjna przypomnieć ma w grudniu o 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ze względu na pandemię koronawirusa rocznicowe obchody w Poznaniu będą miały najprawdopodobniej symboliczny charakter.

Powstanie zaczęło się 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Kulminacją obchodów rokrocznie są uroczystości organizowane 27 grudnia przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Poprzedza je msza w kościele farnym w intencji uczestników powstania oraz składanie kwiatów na grobach powstańców i w miejscach pamięci. Dzień później obchody rocznicy wybuchu powstania odbywają się w Warszawie. Organizatorem obchodów jest wielkopolski samorząd.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego poinformowało PAP, że, ze względu na pandemię koronawirusa, tegoroczne obchody będą miały ograniczony zakres.

"W grudniu planujemy kampanię promocyjną 102. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, dostosowaną do warunków epidemiologicznych. Ważnym elementem kampanii będzie zbudowanie wśród uczestników poczucia solidarności społecznej, w sytuacji braku możliwości wspólnego świętowania tegorocznych obchodów w tradycyjnej formie. Działaniami promocyjnymi chcemy dotrzeć do jak największej liczby Wielkopolan" – podało biuro prasowe.

Jak poinformowano, jeżeli chodzi o uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu i następnego dnia w Warszawie, to ich przebieg będzie uzależniony od sytuacji w kraju. Urząd marszałkowski podał jednak, że wszystko wskazuje na to, że obchody będą miały charakter "bardzo symboliczny".

W związku z rocznicowymi obchodami planowana jest natomiast internetowa premiera filmu, który powstał przy finansowym wsparciu samorządu województwa pt. "Zwycięstwo Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 " w reżyserii Tadeusza Litowczenki.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.