10.11.2017 aktualizacja 12.11.2017

W Kijowie otwarto wystawę Muzeum Historii Polski „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”

Wystawa Muzeum Historii Polski „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” w Kijowie Wystawa Muzeum Historii Polski „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” w Kijowie

W przeddzień Święta Niepodległości Polski w stolicy Ukrainy Kijowie otwarto w piątek wystawę „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”. Ekspozycja, którą przygotowało Muzeum Historii Polski, opowiada o losach Polaków podczas pierwszej wojny światowej.

Wystawa przyjechała na Ukrainę z inicjatywy Instytutu Polskiego w Kijowie. „Przygotowujemy się do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wystawą, którą otwieramy dziś w Kijowie, właściwie je inaugurujemy” – powiedziała Katarzyna Węzowska, p.o. dyrektora Instytutu Polskiego.

Zastępca ambasadora RP na Ukrainie Jacek Żur ocenił, że dzięki wystawie Ukraińcy mogą lepiej poznać historię Polski. „Bardzo ważne, że taka wystawa pojawia się w Kijowie, gdyż tak istotny fragment historii trzeba pokazywać, bo służy to lepszemu poznawaniu się Polaków i Ukraińców” – zaznaczył.

„Wielka Wojna Polaków” pokazywana jest w części muzealnej Soboru Mądrości Bożej, jednej z najważniejszych świątyń na Ukrainie. Ekspozycję zaprezentowali wicedyrektor Muzeum Historii Polski Anna Piekarska i jeden z autorów jej koncepcji, Michał Szukała.

„Wystawa opowiada o udziale Polaków w pierwszej wojnie światowej i walce Polaków o niepodległość w armiach trzech państw zaborczych” – mówiła Piekarska.

„Wielka Wojna Polaków 1914-1918” to opowieść o wojennych losach żyjących ówcześnie ludzi. Zdjęcia, wycinki prasowe i dzienniki pokazują świat osób uczestniczących w walkach na frontach i ludzi starających się w czasie wojny prowadzić w miarę normalne życie.

Wystawa przypomina najważniejsze momenty I wojny światowej – od zamordowania austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, które zapoczątkowało konflikt, przez mobilizację i wydarzenia na frontach wojny.

Na wystawie zaprezentowano również znajdujące się w zbiorach Muzeum Historii Polski pocztówki, grafiki i plakaty propagandowe poświęcone losom ludności Polskiej oraz odzyskaniu niepodległości. Ekspozycja będzie czynna do 3 grudnia.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jo/ mc/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.