07.11.2020

W. Kolarski: obchody 11 listopada wyjątkowe ze względu na epidemię koronawirusa

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski. Fot. PAP/R. Guz Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski. Fot. PAP/R. Guz

Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne obchody Święta Niepodległości 11 listopada będą odmienne od tych z lat ubiegłych; w krótkiej uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie wezmą udział jedynie najwyższe władze państwa, nie będzie wojska ani gości – mówi PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

W środę przypada Narodowe Święto Niepodległości; tegoroczne obchody 11 listopada będą wyglądać zupełnie inaczej niż w latach ubiegłych. "Oficjalne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych, w tym prezydenta Andrzeja Dudy, będą miały wyjątkowy przebieg, wynikający z ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa i koniecznością zachowania bezpieczeństwa. Formuła obchodów została dostosowana do przepisów sanitarnych, limit uczestników będzie ściśle przestrzegany" - powiedział PAP Kolarski.

Jak poinformował, w środę rano prezydent złoży kwiaty pod znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami ojców niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Następnie Andrzej Duda weźmie udział w uroczystej mszy św., która zostanie odprawiona przed kardynała Kazimierza Nycza w Świątyni Opatrzności Bożej. Odbędzie się też, tak jak rok temu, ceremonia zapalenia Świecy Niepodległości. Kolarski zaznaczył, że chodzi o święcę przekazaną Polakom przez papieża Piusa IX, ze wskazaniem, by zapalić ją w "wolnej Polsce".

W południe na pl. Piłsudskiego zostanie odśpiewany hymn państwowy; prezydent Duda wraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych złoży wieniec od narodu przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

"Na tym zakończy się uroczystość. Nie będzie żadnych zaproszonych gości, wojska, widzów; będą tylko najwyżsi przedstawiciele władz Rzeczpospolitej: prezydent, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak" - powiedział prezydencki minister.

Po uroczystościach na pl. Piłsudskiego Andrzej Duda wygłosi wystąpienie telewizyjne.

"Przebieg tegorocznych obchodów jest znakiem ostatnich tygodni. W miejsce okazałej uroczystości zostanie tylko i wyłącznie odśpiewany hymn państwowy oraz zostanie złożony wieniec od narodu. To będzie też świadectwo, jak należy dbać o siebie, pomagać sobie nawzajem stosując się do przepisów; świadectwo jak należy w tych dniach, w sytuacji pandemii się zachowywać" - podkreślił minister Kolarski.

W Polsce obowiązuje zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych większej liczbie niż pięć osób. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.