09.11.2018

W kwaterze głównej NATO otwarto wystawę „Kobiety niepodległości”

Otwarcie wystawy „Kobiety niepodległości” w kwaterze głównej NATO. Źródło: Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO Otwarcie wystawy „Kobiety niepodległości” w kwaterze głównej NATO. Źródło: Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO

W kwaterze głównej NATO w Brukseli otwarto w piątek wystawę „Kobiety niepodległości”, pokazującą udział kobiet w walce o niepodległość Polski w okresie zaborów, podczas I i II wojny światowej oraz w opozycji demokratycznej w czasach PRL.

W otwarciu ekspozycji wzięli udział: zastępczyni sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Rose Gottemoeller, ambasador Polski przy NATO Marek Ziółkowski, a także dyplomaci i przedstawiciele państw wchodzących w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"To wspaniała demonstracja tego, jak ważny jest udział kobiet dla naszego bezpieczeństwa i obrony" - powiedziała podczas inauguracji wystawy Gottemoeller. Zwracała uwagę na konieczność pracy na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn we wszystkich działaniach Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Musimy usunąć bariery uniemożliwiające pełne uczestnictwo kobiet w naszym Sojuszu, naszych krajowych siłach i naszej kwaterze głównej" - apelowała.

Jej zdaniem sylwetki polskich kobiet niepodległości powinny być inspiracją do pracy w tym kierunku. Na ekspozycji przybliżone są sylwetki kobiet, z których jedynie część jest szeroko znana. Niektóre z bohaterek wystawy wymagają przedstawienia ich w historyczno-społecznym kontekście, zwłaszcza zagranicznemu odbiorcy.

Na planszach przedstawiono takie postaci jak m.in. Emilia Plater, Eliza Orzeszkowa, Maria Curie-Skłodowska, Cecylia Śniegocka, Irena Kosmowska, Wanda Gertz, Halina Konopacka, Alicja Dorabialska, Elżbieta Zawacka, Maria Stypułkowska-Chojecka, Wiktoria Ulma, Irena Sendlerowa, Danuta Siedzikówna "Inka", Halina Mikołajska, Anna Walentynowicz i Alina Pieńkowska.

"Poprzez tę wystawę chcemy pokazać drogę do odzyskiwania niepodległości i udział w niej przede wszystkim kobiet" - powiedział PAP ambasador Polski przy NATO Marek Ziółkowski. Jak tłumaczył, Polska jest w Sojuszu Północnoatlantyckim od 1999 r., dlatego jest zrozumiałe, że chce również w jego kwaterze głównej uświetnić setną rocznicę odzyskania niepodległości.

"W tej chwili Sojusz zapewnia nam realne gwarancje bezpieczeństwa, dlatego w takich dniach, gdy w Polsce przypominamy stulecie niepodległości, uznaliśmy, że także w organizacjach międzynarodowych, tutaj w NATO, powinniśmy dać znać o tej rocznicy" - podkreślił Ziółkowski.

Celem ekspozycji jest zwrócenie uwagi na to, że nie byłoby niepodległej, silnej i demokratycznej Polski bez zaangażowania pokoleń Polek, które stawiały czoła nie tylko trudnej codzienności w obliczu zaborów, wojny i opresji, ale także podejmowały się, na równi z mężczyznami, aktywnej walki o wolność. "To jest fragment naszej walki o niepodległość, niepokazywany może tak często, ale ważny" - zaznaczył ambasador.

Tematyka ekspozycji została powiązana z szeroko rozumianą emancypacją kobiet na ziemiach polskich. Polki uzyskały prawa wyborcze sto lat temu. Zastępczyni sekretarza generalnego NATO przypominała, że były one jednymi z pierwszych w Europie. Prawa wyborcze kobiet w Polsce zadeklarował Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, który został utworzony w Lublinie, w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku. Jego premierem był jeden z liderów Polskiej Partii Socjalistycznej Ignacy Daszyński.

Opowieść o kobietach niepodległości, ich działaniach, sukcesach ma być też pretekstem do zapoznania odbiorcy z historią Polski od upadku Rzeczypospolitej w końcu XVIII wieku, aż po powstanie "Solidarności" i obalenie rządów komunistycznych. Wystawa będzie prezentowana na wewnętrznej agorze nowej siedziby NATO do końca miesiąca. Wcześniej była pokazywana m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Chinach, na Ukrainie czy w Turcji.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mc/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.