07.05.2020

W Łańcucie kwiaty i znicze na grobach ukraińskich żołnierzy S. Petlury

Prezes IPN złożył hołd żołnierzom ukraińskim z armii atamana Petlury. Łańcut, 7 maja 2020. Fot. Sławek Kasper (IPN) Prezes IPN złożył hołd żołnierzom ukraińskim z armii atamana Petlury. Łańcut, 7 maja 2020. Fot. Sławek Kasper (IPN)

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oddał w czwartek hołd ukraińskim żołnierzom. Na cmentarzu w Łańcucie (Podkarapckie) na ich grobach złożył kwiaty i zapalił znicze.

W czwartek mija 100. rocznica wyzwolenia Kijowa przez Wojsko Polskie, wspierane przez sprzymierzone oddziały armii ukraińskiej.

Wyprawa kijowska była efektem umowy między Polską i Ukraińską Republiką Ludową z 21 kwietnia 1920 roku; znanej jako sojusz Piłsudski-Petlura. Jej celem była wspólna walka z bolszewicką Rosją. Do końca wojny w 1920 r. żołnierze ukraińscy walczyli w obronie Polski przed bolszewickim najazdem.

W Łańcucie znajdują się groby internowanych żołnierzy ukraińskich. Zmarli oni zimą 1919/1920 podczas epidemii. Ich szczątki, po ekshumacji, zostały pochowane w wydzielonej kwaterze, na której wzniesiono pomnik "Wiernym Synom Ukrainy".

W tej kwaterze pochowano również żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli podczas obrony Łańcuta w 1939 roku. (PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.