17.08.2018

W Międzyrzeczu stanie pomnik gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego

Gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Fot. NAC Gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Fot. NAC

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika dowódcy Powstania Wielkopolskiego generała broni Józefa Dowbora-Muśnickiego odbyła się w piątek w Międzyrzeczu. Jest on patronem stacjonującej w tym mieście 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Odsłonięcie pomnika jest planowane w listopadzie, wpisze się ono w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Pomnik będzie przestawiał postać generała stojącego w mundurze, z szablą. Stanie na skwerze przy ul. Podzamcze, niedaleko Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej i Zamku Piastowskiego, gdzie zbiegają się dwie rzeki – Obra i Paklica. Autorem projektu jest znany rzeźbiarz i odlewnik Robert Sobociński z Poznania.

Figura wykonana w technice odlewu będzie miała zbliżone rozmiary do naturalnych. Stanie na niewielkim cokole.

Inicjatorem budowy pomnika jest Stowarzyszenie Promocji 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu wspierane przez samą brygadę i Towarzystwo Pamięci Generała Broni Józefa Dowbora Muśnickiego z Lusowa (woj. wielkopolskie). Pomysł upamiętnienia generała zrodził się rok temu. Pieniądze na ten cel pochodzą od dobroczyńców.

„Tak naprawdę patron brygady jest w sercach każdego z jej żołnierzy. Chcieliśmy jednak wyjść poza mury jednostki i oddać hołd generałowi, stawiając mu pomnik w reprezentacyjnym miejscu Międzyrzecza od lat związanego z garnizonem wojskowym. Józef Dowbor-Muśnicki był prawdziwym żołnierzem frontowym, człowiekiem o wyjątkowym zmyśle militarnym, wielce zasłużonym w walce o niepodległość naszego kraju. Bez wątpienia zasługuje na pamięć i szacunek” – powiedział PAP prezes Stowarzyszenia płk Grzegorz Kaliciak.

W uroczystości związanej z wmurowaniem kamienia węgielnego wzięli inicjatorzy przedsięwzięcia, żołnierze i członkowie Komitetu Budowy Pomnika oraz członkowie Komitetu Honorowego, m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak i władze Międzyrzecza.

17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w 1996 r. przejęła tradycje 17. Dywizji Piechoty oraz pułków oznaczonych cyfrą 17; nadano jej wówczas imię gen. broni Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Jednostka ta należy do największych i najlepiej wyposażonych w naszej armii. Jej żołnierze uczestniczyli w wielu zagranicznych misjach. Stacjonują w Międzyrzeczu i Wędrzynie.

Józef Dowbor-Muśnicki urodził się 25 października 1867 r. w Garbowie koło Zawichostu w rodzinie ziemiańskiej. W latach 1899-1902 studiował w rosyjskiej Akademii Sztabu Generalnego, kończąc ją w stopniu majora. Przez ponad 30 lat służył w wojsku rosyjskim. Był oderwany od środowiska polskiego, dlatego, jak sam przyznawał, mówił nie najlepiej po polsku. Wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej w 1905 r., a podczas I wojny światowej doszedł do stopnia generała i stanowiska dowódcy korpusu.

Po wybuchu rewolucji lutowej podporządkował się Naczelnemu Polskiemu Komitetowi Wojskowemu w Rosji i na początku sierpnia 1917 r. został organizatorem i dowódcą I Korpusu Polskiego w Rosji. Na początku 1918 r. na czele I KP toczył walki z Armią Czerwoną. Wsławił się zajęciem Bobrujska w lutym 1918 r. Wtedy też podporządkował się Radzie Regencyjnej, a następnie pod naciskiem niemieckim zdemobilizował oddziały korpusu.

Od stycznia 1919 r. był naczelnym dowódcą Powstania Wielkopolskiego. W marcu tego roku awansowany na stopień generała broni. Po zwycięskim powstaniu w Wielkopolsce brał udział w walkach o Lwów. 14 września 1920 r. przeniesiony w stan spoczynku.

Zamieszkał w majątku Batorowo koło Poznania, zajmując się gospodarstwem i działając m.in. w Stowarzyszeniu Dowborczyków „Ku chwale Ojczyzny”. Zmarł 26 października 1937 r. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.