29.09.2018 aktualizacja 30.09.2018

W Muzeum Architektury we Wrocławiu wystawa z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Wystawa „1918–2018: stulecie niepodległości. Polska – światu” Wystawa „1918–2018: stulecie niepodległości. Polska – światu”

„1918–2018: stulecie niepodległości. Polska – światu” to tytuł wystawy, którą do 13 stycznia 2019 r. można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Ekspozycja w układzie chronologicznym i poprzez biografie wybitnych Polaków prezentuje wkład kultury polskiej w kulturę światową w ostatnim stuleciu.

Autor koncepcji wystawy, filozof i historyk prof. Krzysztof Pomian, podkreślił, że celem ekspozycji jest pokazanie wkładu kultury polskiej w kulturę światową w ciągu ostatniego stulecia.

Ekspozycja składa się z czterech części. Pierwsza przedstawia 87 sylwetek wybitnych Polaków, którzy reprezentują nauki humanistyczne, ścisłe, muzykę, literaturę, sztuki plastyczne oraz życie społeczne i polityczne. Tym biogramom i opisom wydarzeń politycznych i społecznych towarzyszą eksponaty. Łącznie jest ich ponad 100; zostały one wypożyczone z ponad 40 instytucji.

Zwiedzający mogą zatem zobaczyć m.in. statuetkę Oscara, którą otrzymał Andrzej Wajda w 2000 r. za całokształt twórczości, czy kamerę z okresu wczesnych filmów tego reżysera. Prezentowana jest też maszyna do pisania Stanisława Lema, walizka należąca do Witolda Gombrowicza czy mikroskop Ludwika Hirszfelda.

Druga część ekspozycji poświęcona jest polskim archiwom z ostatnich stu lat, które zostały wpisane do rejestru pamięci świata UNESCO. To archiwum Getta Warszawskiego, archiwum odbudowy stolicy, archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu czy tablica zwierająca 21 postulatów ogłoszonych 17 sierpnia 1980 przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.

Trzecią cześć wystawy stanowi ośmiominutowy film. „To film syntetyzujący 100 lat historii Polskie” - powiedział prof. Pomian.

Ostatnia część wystawy to wywiady z ludźmi, dzięki którym polska kultura jest znana na świecie – m.in. tłumaczami, filmowcami czy twórcami teatralnymi. Zostały one przeprowadzone specjalnie na potrzeby tej ekspozycji. Zwiedzający mogą ich wsłuchać w słuchawkach. W tej części znajduje się m.in. wypowiedź amerykańskiego reżysera Martina Scorsese.

Ekspozycję można zwiedzać do 13 stycznia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.