01.05.2022

W Muzeum II Wojny Światowej rozpoczął się Festiwal Kultury Utraconej

Koncert z udziałem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na inaugurację Festiwalu Kultury Utraconej. Fot. PAP/P. Wittman Koncert z udziałem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na inaugurację Festiwalu Kultury Utraconej. Fot. PAP/P. Wittman

W sobotę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się koncert muzyki klasycznej inaugurujący Festiwal Kultury Utraconej. Tego wieczoru wybrzmiały utwory kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego.

Festiwal Kultury Utraconej otworzył p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, który zwrócił uwagę na to, iż w momencie odzyskania przez Polskę niepodległości ludzie kultury mogli swobodnie w warunkach dwudziestolecia międzywojennego wyrażać swój talent oraz aspiracje.

Koncert rozpoczął balet "Mandragora" op. 43 Karola Szymanowskiego. Utwór, powstały w 1920 roku na zamówienie ówczesnego kierownika muzycznego Teatru Polskiego w Warszawie – Leona Schillera, różnił się od indywidualnego stylu twórczego Karola Szymanowskiego. Balet oddawał żartobliwy charakter sztuki teatralnej. W świat muzyki dwudziestolecia międzywojennego słuchaczy przeniosła absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Sabrina Stachel wraz z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, zespołem baletowym pod kierownictwem Andrzeja Morawskiego.

Koncert zamknęła "Pieśń o ziemi" Romana Palestra. Balet przyniósł kompozytorowi międzynarodowe uznanie – Złoty Medal na Światowej Wystawie w Paryżu. Utwór powstały w 1937 roku, zupełnie odmienny stylistycznie, mocno czerpał z folkloru nizinnego.

Otwierający w sobotę, Festiwal Kultury Utraconej, koncert muzyki klasycznej kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego, był pierwszym z dziewięciu wydarzeń, mających na celu przypomnienie wyjątkowego dorobku artystycznego II Rzeczypospolitej, na przykładzie wybranych twórców oraz ich dzieł. Festiwal Kultury Utraconej potrwa do 31 maja.(PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ jann/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.