11.11.2023

W Narodowe Święto Niepodległości Polacy w kraju i za granicą wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego

Mieszkańcy stolicy wspólnie z zespołem „Warszawianka” odśpiewali hymn narodowy na pl. Zamkowym. Warszawa, 11.11.2023. Fot. PAP/P. Supernak Mieszkańcy stolicy wspólnie z zespołem „Warszawianka” odśpiewali hymn narodowy na pl. Zamkowym. Warszawa, 11.11.2023. Fot. PAP/P. Supernak

W sobotę w południe w Narodowe Święto Niepodległości Polacy odśpiewali hymn Polski. Mazurek Dąbrowskiego śpiewano m.in. na pl. Zamkowym w Warszawie. Akcja „Niepodległa do Hymnu”, w której udział wzięli także Polacy za granicą, to inicjatywa Biura „Niepodległa”.

Na Placu Zamkowym hymn odśpiewano razem ze zespołem "Warszawianka".

Akcję "Niepodległa do Hymnu" zapoczątkowało Biuro "Niepodległa" w 2018 r. Do wspólnego śpiewania hymnu włączyły się szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia.

Hymn śpiewano w kilkuset miejscach w Polsce i na świecie, m.in. na Rynku Głównym w Krakowie, w Toruniu, a także w Nowym Jorku, Rzymie, Toronto, Chicago, Paryżu. Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał od Zakopanego po Szczecin. W Krakowie, na Wieży Mariackiej, trębacze zagrali Mazurka Dąbrowskiego przed odegraniem hejnału.

"Już po raz szósty Biuro +Niepodległa+ zaprasza do akcji +Niepodległa do Hymnu+. Chcemy, aby Polacy w kraju i poza jego granicami 11 listopada w południe wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Na mapie zgłoszeń jest m.in. Wenezuela, Islandia, Senegal, Kazachstan, Nowa Zelandia, USA i wiele innych krajów. Za granicą akcję prowadzą polskie placówki dyplomatyczne i szkoły" - powiedział PAP organizator akcji, dyrektor Biura "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk.

"To znakomita okazja, by niezależnie od wieku, zawodu, wykształcenia i miejsca zamieszkania dać wyraz osobistego zaangażowania w sprawy ojczyzny. Zainteresowanie naszą akcją wzrasta z roku na rok" - podkreślił.(PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.