27.10.2018

W niedzielę centralne obchody Kościoła prawosławnego w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Prawosławna katedra metropolitalna św. Marii Magdaleny w Warszawie. Fot. PAP/S. Pulcyn Prawosławna katedra metropolitalna św. Marii Magdaleny w Warszawie. Fot. PAP/S. Pulcyn

W katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie odbędą się w niedzielę centralne uroczystości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewodniczyć im będzie metropolita Sawa.

Poinformowała o tym w komunikacie kancelaria soboru biskupów PAKP. Pod przewodnictwem zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy i w asyście innych prawosławnych hierarchów, sprawowana będzie liturgia w intencji Ojczyzny.

Po uroczystości w katedrze, przy znajdującym się w jej pobliżu pomniku upamiętniającym księdza pułkownika Szymona Fedorońko odprawione zostanie nabożeństwo w intencji zmarłych i poległych w walce o wolność Polski. Szymon Fedorońko był naczelnym kapelanem wyznania prawosławnego Wojska Polskiego, w 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Katyniu. Za zasługi dla polskiej niepodległości znalazł się w gronie osób, które 11 listopada zostaną pośmiertnie odznaczone Orderem Orła Białego.

W związku z obchodami Święta Niepodległości organizowanymi przez Kościół prawosławny, w niedzielny wieczór na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się też koncert muzyki cerkiewnej i pieśni patriotycznych.

Prawosławne uroczystości związane z najważniejszymi świętami narodowymi, takimi jak Święto Konstytucji 3 Maja czy właśnie Święto Niepodległości, są od lat stałą tradycją w Białymstoku - stolicy regionu, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku zwyczaj ten wprowadził w województwie podlaskim metropolita Sawa - obecnie zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wtedy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej i prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego.

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w intencji Ojczyzny modlono się też w sierpniu na św. Górze Grabarce, w czasie dorocznych obchodów Święta Przemienienia Pańskiego. To najważniejsze w kraju cerkiewne sanktuarium; dla prawosławnych ma takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików.

Do tradycji duchowej wiernych Kościoła prawosławnego, jako integralnej części dziedzictwa RP, odwołał się w liście skierowanym do uczestników tych uroczystości prezydent Andrzej Duda. Nawiązując do jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości zwrócił uwagę, że "przed stu laty Polacy, Białorusini, Ukraińcy i inni wyznawcy prawosławia stawali ramię w ramię do walki o własne, suwerenne państwo".

"Razem obronili odrodzoną ojczyznę przed nawałą bolszewicką, razem też odbudowali kraj ze zniszczeń wojennych i pracowali dla dobra wspólnego oraz pomyślności współobywateli" - napisał wtedy prezydent.

Na zakończenie uroczystości na Grabarce został poświęcony kilkumetrowy drewniany krzyż, który ma upamiętniać setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycja ustawiania w różnych intencjach krzyży jest charakterystyczna dla sanktuarium na Grabarce. Przez trzy stulecia wierni przynieśli ich tam tysiące.

Dokładnych danych o liczbie prawosławnych w Polsce nie ma. Przedstawiciele PAKP szacują liczbę wiernych na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Za centrum prawosławia w naszym kraju uważane jest województwo podlaskie, zwłaszcza jego południowo-wschodnia część.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ mmu/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.