08.09.2018 aktualizacja 09.09.2018

W Oleśnie otwarto 26. Europejskie Dni Dziedzictwa

Koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk podczas inauguracji 26. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich” w Oleśnie. Fot. PAP/T. Waszczuk Koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk podczas inauguracji 26. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich” w Oleśnie. Fot. PAP/T. Waszczuk

Ogólnopolska inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich” odbyła się w Oleśnie. - Zauważono rolę mniejszych, co nie znaczy mniej ważnych, miejscowości w historii i kulturze Polski - mówi PAP burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.

Przez najbliższe dwa weekendy: 8-9 oraz 15-16 września, na terenie całej Polski będą odbywać się wystawy, warsztaty, inscenizacje, koncerty i pikniki historyczne, których celem jest przybliżenie dorobku kulturowego Europy.

W liście do mieszkańców Olesna, prezydent RP Andrzej Duda, który sprawuje patronat nad EDD, przypomniał, że na tożsamość mieszkańców Europy składa się dziedzictwo wszystkich narodów i państw, które od stuleci tworzą nasz kontynent.

"Europa to wspólne korzenie, a zarazem wielość lokalnych tradycji. To różnorodność językowa, ale i wspólnota myśli przenikniętej chrześcijańską duchowością. To przywiązanie do małej ojczyzny, ale i świadomość, że jej losy są częścią większej historii. Dni Dziedzictwa są dobrą okazją, by przypomnieć, że my Polacy od początków naszej państwowości czynnie uczestniczyliśmy w europejskiej kulturze. (...) Zachęcam wszystkich naszych rodaków do aktywnego poznawania tego wspaniałego dorobku. Jestem głęboko przekonany, że piękno polskiej kultury jest w stanie zachwycić każdego, dlatego tak ważne jest dzielenie się tym bogactwem i jego ochrona" - napisał prezydent Duda.

W rozmowie z PAP p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski uznał wybór Olesna - niewielkiego miasteczka na granicy historycznego Górnego Śląska - za dobre miejsce do organizacji ogólnopolskiej inauguracji 26. EDD.

"Może to jest najlepsze miejsce na organizację tego typu imprezy, bo celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest przywrócenie pamięci historycznej społeczności każdego miasta, każdej wsi, każdej gminy. Z drugiej strony w dużych miejscowościach wydarzenia historyczne giną w natłoku różnego rodzaju imprez" - uważa Skaldawski.

Szef NID przypomniał, że 2018 rok jest ważny dla Polaków, którzy obchodzą setną rocznicę odzyskania niepodległości, ale także dla całej Europy, która obchodzi Europejski Rok Dziedzictwa.

"Choćby ze względu na zbieg tych dwóch wydarzeń, w tym roku warto zastanowić się nad świadectwem, które jeszcze są wokół nas, a które zostawili w różnej formie ludzie mieszkający w naszych miastach, wsiach przed nami. Zarówno w tych monumentalnych, jak i drobnych, nadal możemy poznać wartości, które przyświecały mieszkańcom miejscowości, w których dzisiaj żyjemy" - powiedział Skaldawski.

Burmistrz Sylwester Lewicki przypomniał, że Olesno obchodzi właśnie 810 rocznicę założenia grodu przez księcia wrocławskiego, Henryka Brodatego. Podczas inauguracji zaprosił wszystkich mieszkańców i gości do skorzystania z bogatej oferty imprez przygotowanych z okazji EDD, ale także poznawania śladów lokalnej historii i zabytków, których miastu mogą zazdrościć nawet bogatsze miasta, jak na przykład drewniany kościół o niezwykłym kształcie, który został zbudowany pięćset lat temu.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Pełny program Europejskich Dni Dziedzictwa jest dostępny pod adresem: www.edd.nid.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. Wraz z Europejczykami świętują także m.in. Turcja, Armenia i Azerbejdżan.

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ skr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.