28.11.2017

W Opolskiem 2018 rok z podwójną rocznicą

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Fot. PAP/K. Świderski Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Fot. PAP/K. Świderski

W województwie opolskim 2018 rok będzie rokiem 100-lecia Niepodległości i 20-lecia Samorządności Województwa i Powiatów - taką uchwałę przyjęli we wtorek radni sejmiku województwa opolskiego.

Na konferencji prasowej marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreślił, że rok 2018 będzie rokiem szczególny dla kraju i dla regionu. "Będzie to zarówno setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, ale i 20 rocznica walki o utrzymanie naszego województwa na mapie administracyjnej kraju" - przypomniał.

"W roku 2018 obchodzimy w Polsce rocznice ważne dla każdego obywatela – 100-lecie niepodległości Polski i 20-lecie samorządności województw i powiatów. To okazja do godnego upamiętnienia tych wyjątkowych wydarzeń" - podkreślili w uchwale radni sejmiku.

Jak zaznaczono, "odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku to w dużej mierze zasługa mądrości historycznej ówczesnych polskich przywódców, którzy mimo różnic politycznych i światopoglądowych wiedzieli, że wartością najważniejszą dla Polaków jest wolna Ojczyzna".

"Historia, w tym także historia Polski, to łańcuch zmian, w którym jedne wydarzenia pociągają za sobą inne. Dlatego też niepodległościowe i demokratyczne tradycje, związane z rokiem 1918, były jednym z warunków demokratycznych zmian w Polsce po 1989 roku i utrwalania samorządności w województwach i powiatach od roku 1998" - czytamy w uchwale.

Radni zaznaczyli, że dla uczczenia tych dwóch ważnych rocznic, Sejmik Województwa Opolskiego postanawia ogłosić rok 2018 Rokiem 100-lecia Niepodległości i 20-lecia Samorządności Województwa i Powiatów. "Obchody rocznic w regionie będą się odbywać pod wspólnym hasłem +Polska – Samorząd – Wspólnota+" - podkreślono.

Marszałek Buła poinformował, że samorząd województwa zaprasza do obchodów podwójnej rocznicy wszystkie środowiska, którym bliskie są idee samorządności i patriotyzmu.

Jak dodał, współudział samorządu województwa w różnego rodzaju wydarzeniach na terenie regionu ma służyć integracji społeczeństwa oraz rozpowszechnianiu wiedzy na temat zasad i celów działania samorządów różnych szczebli. Według marszałka, powinno się to odbywać poprzez organizację atrakcyjnych dla widzów wydarzeń, a nie w sposób - jak to określił "pomnikowo-wiązankowy". (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.