26.12.2021

W poniedziałek otwarcie wystawy IPN „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” w Katowicach

Wystawa IPN „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” Wystawa IPN „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919”

Przygotowana przez poznański oddział IPN wystawa plenerowa „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” zostanie otwarta w poniedziałek w południe przed Gmachem Sejmu Śląskiego w Katowicach. Tego dnia po raz pierwszy obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W poniedziałek 27 grudnia br. przypadnie 103. rocznica rozpoczęcia insurekcji.

Jak poinformował Śląski Urząd Wojewódzki, z tej okazji z inicjatywy wojewody poznańskiego tamtejszy IPN opracował wystawę, przybliżającą dzieje i bohaterów powstania. Plenerową ekspozycję można już oglądać m.in. w Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

"Może niekiedy nie doceniamy wagi tego, co udało nam się osiągnąć. Pewnie następne pokolenia będą lepiej odczytywały, jak ważne było to powstanie. To nasze zobowiązanie i powinność, by o powstańcach pamiętać, by o powstaniu mówić, ale też by cieszyć się tym powstaniem, tym zwycięstwem. By ten gen zwycięstwa i wolności nieść dalej" – podkreśla szef poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek.

Od poniedziałku wystawę będzie można zobaczyć również w woj. śląskim. Według informacji urzędu zostanie ona otwarta w poniedziałek w południe przed wejściem do Westybulu Gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego (od strony Placu Sejmu Śląskiego) przez wicewojewodę śląskiego Jana Chrząszcza oraz dyrektora katowickiego IPN Andrzeja Sznajdera.

Na planszach wystawy przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z Powstaniem Wielkopolskim: jego genezę, wybuch, a także przebieg, od strony militarnej i dyplomatycznej. Ekspozycja podejmuje też próbę bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II Rzeczypospolitej.

"Może niekiedy nie doceniamy wagi tego, co udało nam się osiągnąć. Pewnie następne pokolenia będą lepiej odczytywały, jak ważne było to powstanie. To nasze zobowiązanie i powinność, by o powstańcach pamiętać, by o powstaniu mówić, ale też by cieszyć się tym powstaniem, tym zwycięstwem. By ten gen zwycięstwa i wolności nieść dalej" – mówił w ub. tygodniu szef poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek.

W Poznaniu trwają przygotowania do tegorocznego, obchodzonego 27 grudnia po raz pierwszy, święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wystawa przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z Powstaniem Wielkopolskim: jego genezę, wybuch, a także przebieg, od strony militarnej i dyplomatycznej. Podejmuje też próbę bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II RP.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

W woj. śląskim w kolejnych latach 2019-2022 r. trwają obchody 100. rocznicy kolejnych trzech powstań śląskich, a także plebiscytu w 1921 r. oraz przyłączenia w 1922 r. znacznej części Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ rpo/ lena/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.