27.12.2018 aktualizacja 28.12.2018

W Poznaniu rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Premier RP Mateusz Morawiecki i wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann składają kwiaty na mogile generała Stanisława Taczaka. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Premier RP Mateusz Morawiecki i wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann składają kwiaty na mogile generała Stanisława Taczaka. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Od złożenia kwiatów przez premiera Mateusza Morawieckiego na mogile gen. Stanisława Taczaka rozpoczęły się w czwartek w Poznaniu uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody, z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, odbędą się po południu.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Uroczystości 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego zainaugurowano w czwartek rano na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, gdzie premier Mateusz Morawiecki wraz z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem, złożyli kwiaty na mogile dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka.

Przed południem kwiaty na mogile generała złoży również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i wówczas rozpoczną się główne obchody 100. rocznicy wybuchu powstania organizowane przez samorząd województwa wielkopolskiego.

Szef Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w Poznaniu, weźmie udział w uroczystości odsłonięcia Tablicy Wdzięczności w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz premierowej prezentacji znaczka okolicznościowego i kartki pocztowej wydanej przez Pocztę Polską. Następnie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim premier wręczy Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości zasłużonym Wielkopolanom.

W uroczystościach 100-lecia powstania wielkopolskiego weźmie również udział prezydent RP Andrzej Duda. Udział w obchodach prezydent rozpocznie w poznańskiej Farze, gdzie weźmie udział we mszy św. w intencji Powstańców Wielkopolskich. Następnie prezydent również uda się na cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, by oddać hołd dowódcy zwycięskiego zrywu. Po południu w podpoznańskiej Mosinie prezydent uświetni swoją obecnością uroczystości patriotyczne w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim.

Andrzej Duda będzie również uczestniczył w głównych uroczystościach rocznicowych, które rozpoczną się o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.

Poza oficjalnymi uroczystościami, w Poznaniu przygotowano również wydarzenia specjalne. Na placu Wolności stanie obóz powstańczy. Na placu pojawią się m.in. podświetlone figury trzech bohaterów Powstania - Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Przez cały czas na ekranie prezentowane będą informacje oraz materiały związane z obchodami 100. rocznicy powstania wielkopolskiego.

Przez cały dzień można tez będzie zwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego; w czwartek bilet wstępu będzie w specjalnej cenie 2 zł. Przed Muzeum będzie można będzie również zobaczyć m.in. uzbrojenie i pojazdy z okresu powstania. O godz. 18.30 przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego rozpocznie się inscenizacja historyczna "27 grudnia 1918".

27 grudnia poznaniacy będą mieli też możliwość odwiedzenia Kopca Wolności. Usypany w dwudziestoleciu międzywojennym dla uczczenia odzyskanej przez Polskę niepodległości i zmodernizowany w 2018 roku obiekt będzie otwarty w godzinach od 10.00 do 16.00.

O godz. 16 w Teatrze Muzycznym rozpocznie się koncert "Śpiewanki Wielkopolskie", zaś godzinę później w Bramie Poznania rozpocznie się bezpłatne oprowadzanie dla dorosłych pod hasłem "Wielkopolanie na drodze ku Niepodległej".

Zwieńczeniem czwartkowych uroczystości będzie wieczorny koncert na poznańskim Stadionie Miejskim. W trakcie organizowanego przez samorząd województwa wielkopolskiego koncert "Muzyka wolności" wystąpi m.in. Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret.

W piątek, 28 grudnia, uroczystości upamiętniające powstańców wielkopolskich odbędą się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Powązkowskim. (PAP)

autorzy: Anna Jowsa, Rafał Pogrzebny

ajw/ rpo/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.