29.09.2023

W sobotę multimedialny pokaz przypominający postać Wojciecha Korfantego

Wojciech Korfanty, ok. 1939 r. Fot. PAP-Reprodukcja Wojciech Korfanty, ok. 1939 r. Fot. PAP-Reprodukcja

Multimedialny pokaz zatytułowany „Tu byłem/jestem” przypomni w sobotni wieczór na katowickim rynku postać Wojciecha Korfantego - działacza narodowego i przywódcy powstańczego, jednego z ojców polskiej niepodległości. Autorem projektu jest wyspecjalizowany w sztuce multimediów artysta Ksawery Kaliski.

Częścią przedsięwzięcia, którego początek przewidziano na 21.00, będzie trójwymiarowy mapping na budynku katowickiego Urzędu Miasta przy rynku. Projekt pomyślano tak, by sztuka nowych mediów stała się punktem wyjścia do przypomnienia i wyeksponowania postaci Wojciecha Korfantego; w multimedialnej prezentacji zostaną wykorzystane jego zdjęcia oraz teksty jego autorstwa.

Dopełnieniem pokazu będzie oryginalna muzyka napisana przez Pawła Steczka z zespołu Button Hackers, kompozytora, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach. Steczek jest autorem muzyki do inscenizacji teatralnych i filmowych, m.in. do cyklu filmowego "Flota Duchów" dla Discovery. Współpracował też z Agnieszką Holland w nominowanym do Oscara filmie "W ciemności".

Za multimedialną część wydarzenia odpowiada Ksawery Kaliski – adiunkt w Pracowni Działań Multimedialnych w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta zajmuje się szeroko rozumianym designem, rzeźbą i sztuką multimediów. Dla UNESCO stworzył opracowanie prezentacji multimedialnej Pamięć Polski – Pamięć Świata. Jest autorem koncepcji interaktywnego Muzeum Chopina w Warszawie oraz koncepcji interaktywnej wystawy nowych sal w kopalni soli w Wieliczce. W ramach międzynarodowej kolekcji sztuki art+science stworzył instalację EON dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Przedstawiciele organizującego pokaz katowickiego Instytutu im. Wojciecha Korfantego zwracają uwagę, iż wydarzenie odbędzie się w przestrzeni miejskiej, co otwiera artyście możliwość zarówno kontaktu z miejscem działania jak i kontaktu oraz dialogu z odbiorcą. Tak prezentowana sztuka - wskazują organizatorzy pokazu - nie wymaga od widza profesjonalnego przygotowania do jej odbioru, zawsze jednak wywołuje emocje, czasem najbardziej skrajne.

Katowicki projekt, realizowany we współpracy z samorządem Katowic, powstał w ramach obchodzonego w 2023 Roku Wojciecha Korfantego, w 150-lecie jego urodzin. Przedsięwzięcie zyskało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura – Interwencje".

Zmarły ponad 84 lata temu Wojciech Korfanty był działaczem niepodległościowym Górnego Śląska. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. Po niekorzystnej dla Polaków interpretacji wyników plebiscytu, który miał rozstrzygnąć o przynależności państwowej Górnego Śląska, stanął na czele III powstania śląskiego jako jego dyktator. Powstanie przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce Wojciech Korfanty był związany z Chrześcijańską Demokracją; był posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa, a także przeciwnikiem politycznym Józefa Piłsudskiego. W 1930 r. został aresztowany i wraz z posłami Centrolewu osadzony w twierdzy brzeskiej. Wiosną 1935 r. w obawie przed represjami wyemigrował do Pragi. Gdy w kwietniu 1939 r. wrócił do Polski, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Pomimo protestów opinii publicznej spędził tam prawie trzy miesiące. Zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Niespełna miesiąc później zmarł. Spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną.(PAP)

mab/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.