W Suwałkach rozpoczęły się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości
Wystawy, koncert, inscenizacje i mural niepodległościowy to niektóre atrakcje, w których można uczestniczyć podczas obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Suwałki, leżące na kresach Rzeczypospolitej. Miasto zostało wyzwolone prawie rok później niż pozostałe ziemie polskie.
Obchody rozpoczęły się wystawą w Archiwum Państwowym w Suwałkach "Pierwsze dni niepodległości. Kolejną wystawę pamiątek po ułanach, tablice i zdjęcia można oglądać na placu gen. Dwernickiego. Wystawa "Niepodległe Suwałki w filatelistyce i numizmatyce" to kolejna odsłona historyczna z tego okresu.
Wieczorem prezydent Suwałk odsłoni jeszcze dwa orły posadowione na słupach zabytkowej bramy wjazdowej do dawnych koszar 2 Pułku Ułanów Grochowskich im. gen. Dwernickiego w Suwałkach.
W sobotę odbędą się główne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Suwałki. W południe w konkatedrze św. Aleksandra odbędzie się msza święta, a potem na placu Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczystość niepodległościowa.
Potem zostanie odsłonięty mural artystyczny "Suwałki dla Niepodległej". W centrum muralu jest namalowana postać Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego wraz z jego cytatem: "Dzisiaj ziemia wasza jest wolną". Z prawej strony jest postać Walerego Romana. To osoba zasłużona dla suwalskiej niepodległości, pełnomocnik marszałka Piłsudskiego. Na muralu jest też element przedstawiający powstanie sejneńskie oraz Pułk Strzelców Suwalskich.
Suwałki odzyskały niepodległość 24 sierpnia 1919 roku. Po I wojnie światowej miały być włączone do Litwy, ale dzięki zabiegom dyplomatycznym i wojskowym ziemie te znalazły się ostatecznie w granicach Rzeczypospolitej. Tego dnia do Suwałk wjechał 41 Suwalski Pułk Piechoty, hucznie witany przez mieszkańców, władze miasta i duchowieństwo.
Wieczorem przed urzędem miasta w Suwałkach zostanie zaprezentowane widowisko historyczne "Dzisiaj ziemia wasza jest wolną".
Suwałki odzyskały niepodległość 24 sierpnia 1919 roku. Po I wojnie światowej miały być włączone do Litwy, ale dzięki zabiegom dyplomatycznym i wojskowym ziemie te znalazły się ostatecznie w granicach Rzeczypospolitej. Tego dnia do Suwałk wjechał 41 Suwalski Pułk Piechoty, hucznie witany przez mieszkańców, władze miasta i duchowieństwo.
Jeszcze kilka dni trwały walki między Polakami i Litwinami o Sejneńszczyznę, położoną bardziej na Wschód. Tam walki o tereny pogranicza były najkrwawsze. 23 sierpnia rozpoczęło się powstanie sejneńskie, ostatecznie wygrane przez Polaków zdobyciem Sejn 28 sierpnia.
We wrześniu, trzy tygodnie po odzyskaniu niepodległości, do Suwałk przyjechał marszałek Józef Piłsudski, który w budynku obecnego muzeum wygłosił przemówienie, w którym powiedział do mieszkańców Suwałk: "Dzisiaj ziemia wasza jest wolną". (PAP)
Autor: Jacek Buraczewski
bur/ joz/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.