13.10.2022

W Warszawie będzie pomnik prezydenta stolicy Piotra Drzewieckiego

Piotr Drzewiecki. Fot. NAC Piotr Drzewiecki. Fot. NAC

W czwartek stołeczni radni wyrazili zgodę na wzniesienie pomnika prezydenta Warszawy Piotra S. Drzewieckiego na terenie Parku Mirowskiego.

Radni zagłosowali jednomyślnie i przyjęli uchwałę dotycząca wzniesienia pomnika Piotra Drzewieckiego. Zarezerwowano na ten cel w budżecie inwestycyjnym Zarządu Terenów Publicznych kwotę 50 tysięcy złotych, która zostanie przeznaczona na wykonanie cokołu.

Pomnik będzie usytuowany w Alei im. Piotra Drzewieckiego w Parku Mirowskim. Inwestorem rzeźby - popiersia Piotra Drzewieckiego jest Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Inwestorem cokołu pomnika jest Zarząd Terenów Publicznych.

Uchwała podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Piotr Drzewiecki był inżynierem, przemysłowcem oraz działaczem społeczno-gospodarczym. Między innymi przewodniczył Radzie Nadzorczej Polskiego Banku Komunalnego, był prezesem Warszawskiego Stowarzyszenia Techników, pierwszym prezesem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz prezesem Zarządu Towarzystwa Kursów Naukowych.

W latach 1916–1917 był burmistrzem Warszawy i członkiem Rady Miejskiej, a od 22 marca 1918 do 28 listopada 1921 prezydentem Warszawy. W 1920 r. został zastępcą prezesa Rady Obrony Stolicy.

Przyczynił się do reaktywacji po 1918 roku Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i SGGW. Był współzałożycielem klubu Rotary International. W latach 1930–1937 był przewodniczącym komisji planowania regionalnego Warszawy. Aresztowany przez Niemców w 1942 r. Był więziony na Pawiaku. Zmarł w 1943 r. w więzieniu Moabit w Berlinie.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.