28.12.2023 aktualizacja 30.12.2023

W Warszawie centralne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Warszawa, 28.12.2023. Fot. PAP/P. Supernak Obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Warszawa, 28.12.2023. Fot. PAP/P. Supernak

Chcemy świadomość i wiedzę o powstaniu rozpowszechniać jak najszerzej nie tylko w Wielkopolsce, ale i w całym kraju – powiedział podczas centralnych obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Warszawie marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

"To już po raz szesnasty przybywamy do Grobu Nieznanego Żołnierza, aby oddać hołd naszym bohaterom - powstańcom wielkopolskim. W 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego przybywamy tu ze wzruszeniem, dumą i radością. Dumą ze zwycięskiego powstania. 105 lat temu Wielkopolska czekała na wolność. Tu, w Warszawie ta wolność już była. Ale wielkopolscy działacze niepodległościowi z obawą patrzyli na działania polityków, nie wiedząc jaki będzie los Wielkopolski, czy będzie ona miała szczęście być wolną" - mówił na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie Marek Woźniak.

"To zwycięskie powstanie nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromne społeczne zaangażowanie wszystkich stanów i zawodów, którzy ramię w ramię z powstańcami stanęli do walki. Na pomoc powstańcom przybył gen. Dowbor-Muśnicki - doświadczony frontowy dowódca i dobry organizator, który spowodował, że oddziały powstańcze przekształciły się w blisko 100-tysięczną Armię Wielkopolską, która wkrótce pomogła odradzającej się ojczyźnie podczas walk we Lwowie i wojny z bolszewikami. O tej armii mówiono bardzo wiele i bardzo dobrze. Wielkopolskie oddziały były zdyscyplinowane, dobrze wyszkolone i dobrze wyposażone. Dawały przykład odwagi i żołnierskich umiejętności. Wśród nich była 14 Wielkopolska Dywizja Piechoty WP" - przypomniał.

Marszałek województwa wielkopolskiego: Chcemy świadomość i wiedzę o powstaniu rozpowszechniać jak najszerzej, nie tylko w Wielkopolsce, ale i w całym kraju. Będziemy to konsekwentnie dalej czynić w ramach wielkiej wspólnoty pamięci. Nasi bohaterowie - powstańcy wielkopolscy bez wątpienia na to zasługują.

"Mówimy o tym tu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, aby podkreślić, że powstańcy wielkopolscy byli bohaterami wszystkich walk niepodległościowych, która należało stoczyć, by odrodzona ojczyzna mogła obronić swoje granice. Wkład Wielkopolski był ogromny. To nasza duma. Również dlatego przyjeżdżamy co roku do Warszawy, by przypomnieć o zwycięstwie i zwrócić uwagę ile dobrego przyniosło on odradzającej się ojczyźnie - swój potencjał gospodarczy, swoje społeczeństwo i swoje siły zbrojne, które zaangażowały się w działania niepodległej Rzeczypospolitej" - podkreślił samorządowiec.

Marszałek podziękował wszystkim obecnym na uroczystości przedstawicielom władz, Wojska Polskiego, harcerzom. „To dla nas wielka radość być dziś razem. Będziemy to dzieło kontynuować. W Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - 27 grudnia wszyscy Polacy zwracają uwagę na to wydarzenie sprzed 105 lat. Chcemy świadomość i wiedzę o powstaniu rozpowszechniać jak najszerzej, nie tylko w Wielkopolsce, ale i w całym kraju. Będziemy to konsekwentnie dalej czynić w ramach wielkiej wspólnoty pamięci. Nasi bohaterowie - powstańcy wielkopolscy bez wątpienia na to zasługują" - podsumował.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część regionu.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła niemal cała Wielkopolska.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zostało ustanowiony, aby upowszechnić wiedzę oraz uczcić pamięć o zwycięskim powstaniu wielkopolskim. We wrześniu 2021 roku do Prezydenta RP trafił apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym, poparty ośmioma tysiącami podpisów. Dwa miesiące później, 23 listopada 2021 r., prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Oficjalne uroczystości tegorocznych obchodów rozpoczęły się 27 grudnia w Poznaniu. Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan marszałek Marek Woźniak, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, oraz delegacje organizacji kombatanckich i harcerze złożyli kwiaty na mogiłach przywódców zrywu - gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego.(PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.