12.11.2017

W Warszawie uroczyste odsłonięcie tablicy ku czci generała Józefa Hallera

Gen. Józef Haller. Fot. NAC Gen. Józef Haller. Fot. NAC

W niedzielę, na placu Hallera w Warszawie obyło się odsłonięcie tablicy poświęconej generałowi Józefowi Hallerowi.

"Dzisiejsza uroczystość odbywa się w ramach obchodów 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz roku generała Józefa Hallera, ustanowionego przez Senat RP. Upamiętniamy bohatera walk o niepodległość, jednego z ojców naszej wolności, wybitnego dowódcy, który walczył na wielu frontach, m.in. podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Generała, który sformował Błękitną Armię we Francji oraz dokonał symbolicznych +zaślubin+ Polski z Morzem Bałtyckim. Błękitna Armia, po powrocie do Polski, była znaczącą częścią polskiego wojska, co podkreślał także Marszałek Józef Piłsudski" - mówił Wojciech Zabłocki Burmistrz Pragi-Północ.

"Generał Józef Haller nie był tylko wybitnym dowódcą i wojskowym, ale był także politykiem oraz działaczem społecznym. Generał był twórcą polskiego ruchu harcerskiego. Współtworzył krzyż harcerski, znak pochodzący z połączenia krzyża maltańskiego i krzyża Virtuti Militari. Był także generalnym inspektorem armii ochotniczej, utworzonej podczas wojny polsko-bolszewickiej. Dziś powracamy do tej tradycji, kiedy ochotnicy znów mają szansę działać w ramach armii, w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkreślił to wczoraj, Prezydent RP Andrzej Duda, mówiąc, że po stu latach powracamy do tej pięknej tradycji" - wspomniał Wojciech Zabłocki.

"To ogromny honor dla Pragi-Północ, że mamy plac generała Hallera. Naszym obowiązkiem było to, aby na placu pojawiła się także tablica pamiątkowa. W przyszłości, mam nadzieję, powstanie także pomnik. Generał Józef Haller jest honorowym obywatelem Warszawy od 21 kwietnia 1919 roku. Myślę, że setna rocznica tego wydarzenia będzie najodpowiedniejszym momentem, aby odsłonić pomnik. Pomnik, który powinien być godny i w miarę możliwości dominować nad okolicą placu, tak by wszyscy mogli go wspominać. Taki pomnik będziemy chcieli wznieść" - dodał.

Tablica, będąca jednocześnie kamieniem węgielnym pomnika, powstała z inicjatywy Solidarności Walczącej i Społecznego Komitetu Organizacyjnego Obchodów Patriotycznych przy współpracy z Urzędem Dzielnicy Praga - Północ.

Uroczystość zebrała około 100 osób, wśród których byli kombatanci ze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Tablicę, poświecił ksiądz Stanisław Małkowski.

"Udało nam się +zarazić+ naszym pomysłem burmistrza Pragi-Północ Wojciecha Zabłockiego, by tablica generała Błękitnej Armii powstała. Nie udało nam się postawić pomnika, ale wierzę, że on także powstanie" - powiedział Piotr Rzewuski z Solidarności Walczącej.

4 czerwca 1917 r. prezydent Francji Raymond Poincare podpisał dekret o utworzeniu Armii Polskiej we Francji, którą od października następnego roku dowodził gen. Józef Haller. W 1919 r. 70 tys. Armia Hallera – zwana od koloru mundurów Błękitną Armią - powróciła do Polski, gdzie weszła do struktur odradzającego się Wojska Polskiego. (PAP)

autor: Maciej Puchłowski

edytor: Dorota Skrobisz

mmmp/ skr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.