30.08.2018 aktualizacja 31.08.2018

W Warszawie wystawa poświęcona 100-leciu Sztabu Generalnego WP

Otwarcie wystaw "Sztab Generalny Wojska Polskiego 1918-2018" oraz "Niepodległa 2018... Wydarzenia i Ludzie" na parkanie Łazienek Królewskich w Warszawie. Fot. PAP/B. Zborowski Otwarcie wystaw "Sztab Generalny Wojska Polskiego 1918-2018" oraz "Niepodległa 2018... Wydarzenia i Ludzie" na parkanie Łazienek Królewskich w Warszawie. Fot. PAP/B. Zborowski

Fotografie, dokumenty, mapy i uzupełniające je teksty poświęcone 100 latom historii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego znalazły się na plenerowej wystawie otwartej w czwartek na parkanie Łazienek Królewskich w Warszawie.

Szef Sztabu Generalnego Rajmund T. Andrzejczak podkreślił, że Sztab zawsze był bardzo istotną częścią Rzeczypospolitej.

"Rozgrabiona, okradziona, eksploatowana przez 123 lata Polska musiała mieć również siłę zbrojną, która tę niepodległość ochroni. Musiała nadrabiać zaległości w ekonomii, gospodarce, nauce, służbie zdrowia, we wszystkich dziedzinach swojej państwowości, ale również w tej części militarnej. To właśnie Sztab Generalny pod genialnym przewodnictwem marszałka Józefa Piłsudskiego zaplanował zwrot zaczepny w 1920 r. i do dzisiaj we wszystkich uczelniach świata jest on przedstawiany jako przykład wybitnej sztuki wojennej" - powiedział.

"Międzywojnie nie było wystarczającym czasem, żeby przygotować się do tego, by Rzeczpospolita uderzona z dwóch kierunków mogła się obronić, ale Sztab Generalny musiał przygotowywać kolejne plany, które dzisiaj są zapisane na kartach historii. Wszyscy wiemy o dokonaniach II Korpusu, Dywizji Pancernej gen. Maczka czy wspaniałych czynach naszych lotników. I kolejna próba, której zostaliśmy poddani, nie mogąc sami decydować o swojej państwowości, tożsamości przez długie lata sowietyzacji. Po odzyskaniu niepodległości decydujemy o sobie tak, że znowu siły zbrojne mogą pokazywać efektywność nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami w czasie misji ekspedycyjnych" - mówił Andrzejczak.

Wystawa "Sztab Generalny Wojska Polskiego 1918-2018" ma w syntetyczny sposób pokazać 100 lat Sztabu Generalnego.

"Udało nam się zaprezentować jego historię od gen. Tadeusza Rozwadowskiego do gen. Andrzejczaka, a więc tych wszystkich szefów sztabów, których służba przypadała na różne trudne okresy w naszej historii. Przypomnę, że gen. Andrzejczak jest 28 szefem Sztabu Generalnego WP" - opowiadał przewodniczący zespołu do przygotowania i przeprowadzenia obchodów 100. rocznicy ustanowienia Sztabu Generalnego WP gen. bryg. Jan Dziedzic.

"Na ekspozycji prezentowany jest okres od czasu powstania państwowości w 1918 r. przez okres krótkiego pokoju między wojną polsko-bolszewicką a II wojną, funkcjonowanie Sztabu w czasie II wojny, okres bardzo trudny po niej aż do 1989 r. Później po akcesję do NATO oraz zaangażowanie w operacje pokojowe w Iraku, na Bliskim Wschodzie, w Afganistanie czy na Bałkanach" - powiedział Dziedzic.

Jak zaznaczył starali się przedstawić historię Sztabu Generalnego z różnych perspektyw. "Po pierwsze z perspektywy osoby szefa Sztabu i jego głównej aktywności. Także z perspektywy instytucji. Można na nich np. zobaczyć w ilu miejscach Warszawy Sztab miał siedzibę zaczynając od budynku naprzeciwko Łazienek czy w Pałacu Saskim po budynek zajmowany po 1945 r. na ul. Rakowieckiej. Wreszcie trzeci wymiar to współpracownicy szefów Sztabu, a więc przedstawione w pigułce osoby, które kształtowały wizerunek Sztabu" - mówił.

Zdaniem dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniewa Wawra to wystawa o jednej z najbardziej znamienitych instytucji wojskowych. "Sztab Generalny ma bogatą historię, która łączy się nierozdzielnie z historią Wojska Polskiego. Mam nadzieję, że ta wystawa pokaże odwiedzającym Łazienki czym jest wojsko i czym jest jego +głowa+, czyli Sztab Generalny" - dodał dyrektor.

Ekspozycja została przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.