07.11.2017

Warszawa: 13 listopada koncert w hołdzie weteranom "Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny"

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (2L), prezes Fundacji Cultura Memoriae Hanna Nowakowska (L), kierownik Działu Promocji Filharmonii Narodowej w Warszawie Grażyna Paszkowska (2P), prezes PGE - Polska Grupa Energetyczna Henryk Baranowski (P), prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa Stanisław Krakowski (3L) i była więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrueck Krystyna Zając (3P). Fot. PAP/M. Obara Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (2L), prezes Fundacji Cultura Memoriae Hanna Nowakowska (L), kierownik Działu Promocji Filharmonii Narodowej w Warszawie Grażyna Paszkowska (2P), prezes PGE - Polska Grupa Energetyczna Henryk Baranowski (P), prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa Stanisław Krakowski (3L) i była więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrueck Krystyna Zając (3P). Fot. PAP/M. Obara

Utwory Fryderyka Chopina oraz wiersze m.in. Anny Świrszczyńskiej zabrzmią podczas dedykowanego weteranom walk o niepodległość koncertu "Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny". Odbędzie się on 13 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

"Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych już po raz drugi współorganizuje to niezwykłe wydarzenie kulturalne, jakim jest koncert dedykowany weteranom walk o niepodległość. Tym, którzy są bohaterami naszej wolności, naszej suwerenności. Chcemy tym koncertem oddać hołd tym, którzy zginęli, którzy walczyli z niemieckim, sowieckim okupantem. Którzy poddawani byli wielorakim represjom za miłość do Polski. Ale oprócz tego hołdu chcemy podziękować także tym, którzy są wśród nas - weteranom walk o niepodległość, kombatantom" - powiedział szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Jak zaznaczył, data koncertu nie jest przypadkowa. "Chcieliśmy, by był on zbliżony jak najbardziej do daty Święta Niepodległości, do daty odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokolenie weteranów walk o niepodległość, pokolenie żołnierzy Armii Krajowej, więźniów obozów koncentracyjnych, Sybiraków, to pokolenie, które wzrastało i uczyło od tego pokolenia, które przywróciło Polsce niepodległość w 1918 r. A zatem w Filharmonii Narodowej, świątyni sztuki muzyką Chopina oddamy hołd tym, którzy zginęli, polegli, zostali zamordowani, ale oddamy także hołd tym, którzy będą wśród nas. Bo najważniejszymi gośćmi tego wydarzenia są nasi kombatanci i weterani" - mówił szef Urzędu ds. Kombatantów.

Zwrócił także uwagę, że repertuar, jaki zostanie zaprezentowany, również nie jest przypadkowy. "To muzyka Fryderyka Chopina, która kształtowała i kształtuje od blisko 200 lat nasz polski kod kulturowy. Jeden z ojców naszej niepodległości Ignacy Jan Paderewski mówił, że w okresie zaborów zaborcy zabraniali nam wszystkiego - poezji, odwoływania się do tradycji niepodległościowej, zabraniali nam Mickiewicza, Krasińskiego, Słowackiego, ale nie zabraniali Chopina. I Paderewski puentował: +a przecież w Chopinie jest wszystko, czego nam zabroniono, jest cały duch polski+. Tym wydarzeniem chcemy podziękować wam, weterani za niepodległą Polskę, podziękować muzyką Chopina, naszego największego z największych" - dodał Kasprzyk.

Organizatorzy zaznaczyli, że zaproszenie na koncert wysłano do ponad tysiąca kombatantów z kilkudziesięciu organizacji. Podczas uroczystości minutą ciszy mają zostać uczczone ofiary I i II wojny światowej oraz walczący z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem.

Stanisław Krakowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa: Koncert to oddanie hołdu pamięci tych, którzy polegli w walce, zostali zamordowani, zaginęli. Drugie przesłanie jest dedykowane młodym - pamiętajcie o testamencie ojców, dzięki którym żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce. Mówiąc o ojcach mam przede wszystkim na myśli tych, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli odrodziła się w 1918 r.

"Miejsce koncertu nie jest przypadkowe. Warszawa to miasto niezłomne. Chcemy w tym miejscu połączyć kombatantów z zaproszonymi również uczniami szkół licealnych, które współpracują z IPN w projekcie edukacyjnym +O tym nie można zapomnieć+. Będą także harcerze i grupy rekonstrukcyjne, bo zależy nam, by oddając hołd kombatantom pokazać również solidarność między pokoleniami. I pokazać młodym, że kombatanci to jest właśnie ta energia, od której mogą czerpać. To będzie taka wspólnota pamięci o tym, co się wydarzyło w przeszłości" - mówiła prezes Fundacji Cultura Memoriae Hanna Nowakowska.

Kierownik Działu Promocji Filharmonii Narodowej w Warszawie Grażyna Paszkowska dodała, że placówka po raz trzeci jest współorganizatorem tego koncertu. "I muszę powiedzieć, że jesteśmy dumni z tego, iż jesteśmy częścią tego wydarzenia muzycznego, tego duchowego przeżycia, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą ojczyznę. W programie koncertu usłyszymy pięć utworów Fryderyka Chopina. Trzy na fortepian solo, partię solową wykona wspaniały młody pianista Łukasz Krupiński. Następnie usłyszymy dwa utwory w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej z udziałem artysty" - relacjonowała.

Podczas koncertu zabrzmią także wiersze Anny Świrszczyńskiej, Grażyny Chrostowskiej, Haliny Golczowej, Jerzego Przeździeckiego i Ryszarda Kiersnowskiego.

Obecna na konferencji była więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrueck Krystyna Zając podkreśliła, że koncert to bardzo ważne wydarzenie dla żyjących jeszcze byłych więźniarek obozu. "Cieszymy się, że w takiej uroczystej atmosferze możemy wspominać o tych, które zginęły z rąk wroga, nie doczekały niepodległej Polski" - zaakcentowała.

Stanisław Krakowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa, w którego siedzibie odbyło się spotkanie zaznaczył, że dla niego i jego kolegów koncert ma znaczenie wyjątkowe. "Posiada bowiem podwójny wymiar. Pierwszy to oddanie hołdu pamięci tych, którzy polegli w walce, zostali zamordowani, zaginęli. Drugie przesłanie jest dedykowane młodym - pamiętajcie o testamencie ojców, dzięki którym żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce. Mówiąc o ojcach mam przede wszystkim na myśli tych, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli odrodziła się w 1918 r." - dodał Krakowski.

Wydarzenie współorganizowane jest przez Fundację Cultura Memoriae, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Filharmonię Narodową w Warszawie w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Pamięci Narodowej i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa.

Koncert honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.