26.08.2018

We wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku 2018 Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku 2018

Prelekcje przybliżające życie repatriantów z Kresów czy z Francji w powojennej Polsce, wystawa zdjęć z lat 1945–1950 dokumentujących odbudowę Wrocławia, spacer po historycznym uzdrowisku Książąt Pszczyńskich, to część wydarzeń zaplanowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku.

Koordynatorem wydarzeń organizowanych we wrześniu z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) na Dolnym Śląsku jest Muzeum Etnograficzne - oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Tematem tegorocznej edycji europejskiej jest „Sztuka dzielenia”, która w Polsce uzupełniona została o hasło „Niepodległa dla wszystkich”.

Jak poinformowała PAP Paulina Popiół z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, tegoroczna edycja EDD na Dolnym Śląsku zbiega się zarówno ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, jak i z Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego.

„+Niepodległa dla wszystkich+ podejmuje temat niezwykle ważny w kontekście historii Dolnego Śląska, regionu naznaczonego wielokulturowością, ale również odnosi się do wydarzeń i zmian, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie współcześnie. 60 organizatorów w 40 różnych miejscowościach opowie o swojej Małej Ojczyźnie, odwołując się do okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości” – wyjaśniła.

W ramach EDD w wałbrzyskiej Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki zaplanowano wydarzenia związane z historią uprzemysłowienia i postępu myśli technicznej – wdrażanej na tym terenie w XVIII i XIX wieku. Odbędą się m.in. warsztaty historii mówionej skoncentrowane wokół tematu „Niepodległości wielonarodowej”, a także prelekcje i prezentacje, które przybliżą m.in. życie repatriantów z Kresów czy Francji w powojennej Polsce.

„Natomiast podczas spaceru zorganizowanego przez Fundację Księżnej Daisy von Pless po historycznym uzdrowisku Książąt Pszczyńskich uczestnicy będą mogli zapoznać się z wielokulturowością regionu wałbrzyskiego” – dodała Paulina Popiół.

Z kolei w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu posłuchać będzie można prelekcji dotyczącej artystów żydowskiego pochodzenia w Armii Andersa.

Paulina Popiół dodała, że tematyka wydarzeń będzie także dotyczyć okresu międzywojennego. Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało wykład na temat awangardy w sztuce polskiej dwudziestolecia międzywojennego, natomiast Ossolineum zaplanowano wystawę plakatów z lat 1918–1920. W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich zaprezentowane zostaną także zdjęcia z okresu 1945–1950, dokumentujące odbudowę Wrocławia ze zniszczeń wojennych.

Podczas EDD w Pawilonie Czterech Kopuł zaplanowano wykład „Narodowa tożsamość w polskiej sztuce współczesnej” poświęcony twórczości artystów takich jak Jerzy Kalina, Grzegorz Klaman oraz Paweł Althamer. Opera Wrocławska udostępni swój budynek zwiedzającym. Zaplanowano także wyprzedaż garażową kostiumów i rekwizytów ze spektakli oraz warsztaty dla dzieci.

Ideą Europejskich Dni Dziedzictwa jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o zabytkach i dziedzictwie kulturowym. Wydarzenie jest wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. W Polsce wydarzenie odbywa się od 1993 roku, a od 2007 r. jego koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Wydarzenia w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się podczas dwóch weekendów: 8-9 i 15-16 września. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.