04.11.2018

Węgry: wystawa o Dworcowej Stacji Opatrunkowej w Krakowie w 1914 r.

Wystawa „Dworcowa Stacja Opatrunkowa 1914 rok” Wystawa „Dworcowa Stacja Opatrunkowa 1914 rok”

Wystawę fotograficzną „Dworcowa Stacja Opatrunkowa 1914 rok” otwarto w niedzielę w Domu Polskim w Budapeszcie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa autorstwa Piotra Jantosa i Bożeny Weber prezentuje działalność stacji opatrunkowej, utworzonej podczas I wojny światowej na dworcu kolejowym w Krakowie. Przypomina też postać błogosławionego cesarza Karola I Habsburga i króla Węgier Karola IV.

„Bohaterami tej wystawy są dwie osoby: pierwszą jest Maria Epstein, założycielka pierwszej szkoły zawodowej pielęgniarek w Krakowie przy zakonie sióstr szarytek i późniejsza założycielka i dyrektorka uniwersyteckiej szkoły pielęgniarek. Doświadczenie zdobyła przede wszystkim w czasie I wojny światowej na Dworcowej Stacji Opatrunkowej” – powiedział PAP Jantos, który jest wiceprezesem fundacji im. Marii Epstein przy siostrach dominikankach w Krakowie.

Drugą osobą jest bł. cesarz Austrii Karol I, król Węgier Karol IV, który ułaskawił 116 legionistów polskich. „Za tymi oficerami idzie parę tysięcy szeregowych żołnierzy, którzy automatycznie też zostali ułaskawieni, a którzy też wypowiedzieli posłuszeństwo cesarzowi” – zaznaczył Jantos.

Stacja powstała w ramach działalności Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża w Galicji, którego prezesem był ks. Paweł Sapieha. Wyposażono ją w przyrządy, leki i środki opatrunkowe, organizowano także pociągi sanitarne z obsadą lekarską. Podczas walk w okolicach Krakowa personel stacji uczestniczył w ratowaniu rannych na linii frontu.

Na wystawie widać zaaranżowaną na dworcu stację opatrunkową z pryczami, na których leżą ranni żołnierze, oraz personel stacji, w tym późniejszą siostrę zakonu dominikańskiego Marię Epstein, która koordynowała jej pracę. Pokazano m.in. Boże Narodzenie na stacji, a także modlitwy w dworcowej kapicy.

Na jednym ze zdjęć widać brygadiera Józefa Piłsudskiego w okopach pod Budką Miryńską, na innych terenowe punkty sanitarne na linii frontu.

Organizatorem wystawy jest Polski Ośrodek Kulturalno-Oświatowy, który ma siedzibę w Domu Polskim.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ fit/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.