12.08.2018

Widowisko muzyczne „Wolność we krwi” upamiętni 100-lecie odzyskania niepodległości

Widowisko muzyczne „Wolność we krwi” Widowisko muzyczne „Wolność we krwi”

Losy zwykłej polskiej rodziny ukazane w kontekście wydarzeń historycznych i ekonomicznych z lat 1918-2018 będą kanwą widowiska muzycznego „Wolność we krwi”, które odbędzie się 15 sierpnia w Warszawie. Upamiętni ono 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Widowisko jest realizowane w ramach projektu "My Polacy 1918-2018" Narodowego Banku Polskiego i stanowi jego kulminacyjny punkt.

"To próba pokazania historii zwykłej polskiej rodziny na tle ważnych wydarzeń historycznych i ekonomicznych ostatnich 100 lat. Dla nas ważne jest, by na historię patrzeć z punktu widzenia zwykłego człowieka. By odbiorcy zobaczyli to, co znają z opowieści w swoich rodzinach, z historii domowych, z opowieści rodziców czy dziadków. Bo będzie kilka takich momentów bardzo emocjonalnych, związanych z naszą historią" - opowiadał PAP Jacek Majcherek z Departamentu Komunikacji i Promocji NBP.

Główna bohaterka widowiska urodziła się 11 listopada 1918 r., w tym roku obchodzi więc setne urodziny. "I z jej perspektywy będziemy tę historię ostatnich stu lat śledzić na przykładzie kilku ważnych i emocjonalnych momentów związanych z naszymi dziejami. Będzie to m.in. wojna polsko-bolszewicka 1920 r. czy pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II w 1979 r. I te wydarzenia historyczne będą tłem dla życia naszych bohaterów" - relacjonował.

"Na widowisko złożą się trzy płaszczyzny. Jedna to akcja +na żywo+, bardziej teatralna. Drugą tworzą sceny fabularyzowane, kiedy bohaterka będzie przypominać sobie fragmenty życia swojego albo swojej rodziny. A trzecią będzie próba ilustracji historii z perspektywy współczesnej muzyki, współczesnych utworów i piosenek. Znanych, ale zaprezentowanych w nowym kontekście" - mówił Majcherek.

Na pl. Piłsudskiego budowana jest już scenografia do widowiska. "Powstaje wielka scena, której częścią jest kamienica rodziny Poleskich. I tam też czasami kamera będzie zaglądać, żeby ta opowieść na żywo nabierała tempa. Ta kamienica będzie świadkiem historii rodziny Poleskich i naszych wspólnych narodowych dziejów" - powiedział.

W scenach fabularyzowanych wystąpią aktorzy i piosenkarze, m.in. Radosław Pazura, Katarzyna Dereń, Dominika Ostałowska, Mateusz Banasiuk, Kazimiera Utrata, Wiktoria Gąsiewska, Jerzy Grzechnik, Bogdan Kalus, Marek Molak, Mateusz Jakubiec, Przemysław Cypryański, Maria Tyszkiewicz, Joanna Moro, Marek Kaliszuk, Artur Chamski, Jacek Lenartowicz, Dariusz Kordek i Jarosław Jakimowicz.

Widowisko wzbogacą efekty dźwiękowe, gra światłem i projekcje wizualne. Wspierał je będzie 40-osobowy chór oraz 45-osobowa orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia, która na żywo zagra znane utwory muzyczne w nowych aranżacjach. Zostaną one zaprezentowane w kontekstach historycznych.

Zabrzmi m.in. utwór "Nic do stracenia" Łukasza Mroza z chórem Sound'n'Grace z 2014 r., który zaśpiewają odtwórcy ról poznańskich robotników z 1956 r. - Artur Chamski wraz z chórem. W interpretacji Katarzyny Dereń usłyszymy singel grupy Golden Life "24.11.94" wydany w 1995 r. w hołdzie ofiarom pożaru w hali Stoczni Gdańskiej oraz utwór "Ogrzej mnie", do którego słowa napisał Wojciech Młynarski, a muzykę skomponował Włodzimierz Korcz.

Widowisko zaplanowano na godz. 20.30, a już od godz. 18 na pl. Piłsudskiego dostępna będzie strefa "My Polacy". Będzie tam można m.in. poznać historię i działalność NBP, kupić kolekcjonerską monetę "My Polacy Dumni i Wolni 1918-2018" czy poznać proces powstawania banknotów. Na gości imprezy będzie czekać także możliwość poznania tajników produkcji papieru zabezpieczonego oraz prezentacja nowoczesnego sprzętu wojskowego i policyjnego. Przygotowano dla nich również niepodległościową fotobudkę. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Relacja na żywo z pl. Piłsudskiego będzie wyświetlana na telebimach w 16 miastach wojewódzkich, gdzie mieszczą się oddziały okręgowe NBP oraz dodatkowo w Płocku i Częstochowie.

Widowisko "Wolność we krwi" patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Patronem medialnym jest m.in. Polska Agencja Prasowa. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.