Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” 2022 z wystawą o początkach II RP – 1–3 maja w Płocku
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” 2022, czyli mobilne muzeum Programu „Niepodległa”, będzie można zwiedzać w Płocku (Mazowieckie) od 1 do 3 maja. To centrum edukacyjne w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, odwiedzi 40 miast w całej Polsce. Projekt prezentuje historię pierwszych lat II RP.
Wirtualna ekspozycja Programu „Niepodległa”, która gościć będzie w Płocku na placu przed tamtejszym Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego, wykorzystuje nowoczesne technologie: ekrany, cyfrowe wizualizacje, holoboxy, gogle VR i hologramy - poinformował PKN Orlen, który jest mecenasem projektu. Wnętrze mobilnego centrum edukacyjnego podzielono na kilka stref.
„Na ekspozycji można znaleźć część poświęconą symbolom narodowym, poznać najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918-1921, a także zobaczyć artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy” - zapowiedziano w anonsie historycznej wystawy Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” 2022.
Na ekspozycji będzie można poznać m.in. 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach.
Na ekspozycji będzie można znaleźć też m.in. makietę polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 r., a także poznać 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach.
„Gości mobilnego centrum edukacyjnego żegna naturalnej wielkości hologram marszałka Józefa Piłsudskiego, który przemówi do nas z 1924 r.” - informuje PKN Orlen. Jak wspomniano w prezentacji, w ramach wirtualnego muzeum Programu „Niepodległa” przygotowano także fotele i gogle VR do projekcji filmu „Wiktoria 1920”.
Organizatorem projektu jest Biuro Programu „Niepodległa”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na miejscu obsługa wirtualnej ekspozycji, oprócz merytorycznego komentarza, zapewni także pomoc zwiedzającym, również tym ze szczególnymi potrzebami i osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu.
Historyczną ekspozycję w Płocku będzie można oglądać przed Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego od 1 do 3 maja - plac od strony Al. Jachowicza.
Jak informuje Program „Niepodległa”, mobilne muzeum odwiedzi w 2022 r. „40 miejscowości w całej Polsce, ponieważ przystanki rozłożono tak, aby objęły wszystkie województwa” – trasę ekspozycji można śledzić na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl. Projekt Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” 2022 realizowany będzie do połowy października. (PAP)
mb/ amac/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.