08.08.2018

Wizyta premiera na Zlocie ZHP w Gdańsku

Premier Mateusz Morawiecki podczas Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Fot. PAP/M. Gadomski Premier Mateusz Morawiecki podczas Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Fot. PAP/M. Gadomski

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w środę harcerzy, uczestniczących na Wyspie Sobieszewskiej w Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego.

Wizyta szefa rządu w miasteczku zlotowym harcerzy trwała ok. godziny. Premier, w towarzystwie swoich dzieci, córki i syna, przechadzał się po terenie zjazdu. Zobaczył kilkanaście miejsc i namiotów, gdzie harcerze poczęstowali go m.in. podpłomykiem z dżemem. Szef rządu miał też okazję zobaczyć krótki pokaz tańca irlandzkiego oraz strzelania z łuku w wykonaniu harcerzy. W kilku miejscach premier ustawiał się do pamiątkowych zdjęć z uczestnikami zlotu.

Morawiecki zwiedził też polową wystawę poświęconą historii harcerstwa polskiego. Na zakończenie włożył polano do "watry stulecia", tj. dużego ogniska harcerskiego, które będzie płonąć do 16 sierpnia, dnia zakończenia zjazdu.

Na pamiątkę wizyty harcerze podarowali premierowi chustę harcerską oraz zdjęcie w ramce przedstawiające wtorkowe ułożenie przez harcerzy żywej biało-czerwonej flagi. W wydarzeniu tym uczestniczyło ok. 12 tys. osób.

Morawiecki nie udzielał żadnych wypowiedzi dla dziennikarzy.

Zlot ZHP odbywa się dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia ZHP.

Zjazd na Wyspie Sobieszewskiej trwa od poniedziałku, ale ceremonia oficjalnego otwarcia spotkania harcerzy z całej Polski odbyła się we wtorek.

W Zlocie ZHP uczestniczy ok. 13 tysięcy harcerzy, w tym 500 gości z zagranicy z 27 krajów oraz polonijni harcerze z Kanady i USA. Do Gdańska przyjechali harcerze w wieku od 6 do 21 lat. Oprócz tego, na miejscu zlotu jest jeszcze 1000 osób tworzących kadrę tego wydarzenia.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 to największa tego typu powojenna impreza harcerska. Rekordowy w historii zjazd ZHP odbył się w Spale przed II wojną światową, gromadząc ponad 30 tys. osób.

Zjazd harcerzy odbywa się w specjalnie zbudowanym w tym celu miasteczku zlotowym na ok. 100 hektarach. W trakcie zlotu harcerze będą m.in. brać udział w grach miejskich, kreatywnych warsztatach, rejsach i zabawach wodnych oraz będą pracować na rzecz lasów na Kaszubach i Kociewiu. Zlot ZHP zakończy się 16 sierpnia.

Zloty ZHP odbywają się nieregularnie. Ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce w 2010 r. na stulecie skautingu. Odbywał się on w Krakowie, a wzięło w nim udział około 8 tys. harcerzy.

Honorowy patronat nad Zlotem ZHP objął prezydent Andrzej Duda.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ krap/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.